Εύκολα ο ΑΟΚΚ τον Ηρόδοτο

Football League
13 Απριλίου 2019 / 16:31
Σπύρος Πίκουλας

ΚΕΡΚΥΡΑ. Ο ΑΟΚΚ ήθελε τη νίκη για να είναι πιο κοντά στο «κλείδωμα» της δεκάδας, που είναι πλέον ο στόχος του και τα κατάφερε

σχετικά εύκολα κερδίζοντας με 2-0 κόντρα τον Ηρόδοτο. Με τον Τάσο Θέο στον πάγκο και βοηθό του τον Κ. Χριστοφοράκη, η ομάδα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, δημιούργησε και έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει πολλά γκολ, σκόραρε δυο φορές, από μία σε κάθε ημίχρονο, πήρε τους τρεις βαθμούς και μία νίκη την ερχόμενη Τετάρτη με τη Σπάρτη, θα οριστικοποιήσει πιθανόν τη θέση του στη δεκάδα.
Ο Μ. Νίκιτς ήταν εξαιρετικός και οδήγησε την ομάδα «κόβοντας και ράβοντας» στο κέντρο του γηπέδου, έχοντας τον Σιατραβάνη να απειλεί συνεχώς την αντίπαλη εστία, ενώ γενικά η ομάδα για πρώτη φορά έκανε τόσες τελικές δείχνοντας θέληση και μαχητικότητα, ενώ είχε και καθαρό μυαλό.
Στο 22΄ο Σιατραβάνης με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0, ενώ στη συνέχεια, ωραία κεφαλιά του Τουράμ, απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, κάτι που έκανε δύο λεπτά μετά, σε σουτ του Μότα. Στην επανάληψη ο πασάς στο 60΄ δεν μπόρεσε να σκοράρει με ψαλίδι, αλλά το έκανε με ωραίο σουτ στο 67΄ γράφοντας το 2-0, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα έχασε 4-5 ευκαιρίες να σκοράρει με πιο μεγάλες του Κρητικού στο 84΄και του Πασά στο 86΄.

ΑΟΚΚ (Τ. Θέος): Κουτσαβασίλης, Σανδραβέλλης, Αναστασίου, Θεοδωράκης, Ιωάννου, Νίκιτς, Μότα (83΄Μίσκου), Σιατραβάνης, Τουράμ (63΄ Κόντος), Ζορμπάς (60΄ Κρητικός), Πασάς,

Ηρόδοτος (Λυρώνης): Τσιγγίρης, Γραικός, Μουκίδης, Κασαπάκης (51΄Ηλιάδης), Ανδρέου, Αrcilesi, Νυχτάρης (72΄Zaborowski), Μπαρέτας, Τούγλης, Αγγελούδης (41΄Σιαλμάς),  Γκούφας.