«Η Αστρονομία συνομιλεί με τις Μούσες» στην Παλιά Περίθεια
![](https://cdn.enimerosi.com/photos/afisa astron1689847606.jpg?crop=800,480)
Διάλεξη την Παρασκευή 21 Ιουλίου 2023 στις 9,00 μ.μ.- Από την Αστρονομική Εταιρεία Κέρκυρας και το πολιτιστικό σωματείο "Ένωση Περιθειωτών - Φίλιππος Βλάχος"
![](https://cdnb.enimerosi.com/photos/naok1688475834.jpg)
ΚΕΡΚΥΡΑ. Η Αστρονομική Εταιρεία Κέρκυρας και το πολιτιστικό σωματείο "Ένωση Περιθειωτών - Φίλιππος Βλάχος", διοργανώνουν διάλεξη με ελεύθερη είσοδο, την Παρασκευή 21 Ιουλίου 2023 στις 9,00 μ.μ. στην Παλιά Περίθεια, (Δημοτικό σχολείο) με θέμα:
"Η Αστρονομία συνομιλεί με τις Μούσες"
Ομιλήτρια η αστροφυσικός, Δρ Φιόρη - Αναστασία Μεταλληνού του Ινστιτούτου Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.
Μετά το τέλος της διάλεξης θα ακολουθήσει παρατήρηση του νυχτερινού ουρανού με τηλεσκόπιο της εταιρείας.
Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου Βόρειας Κέρκυρας.
ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
ΕΤΟΣ ΙΔΡΥΣΕΩΣ 1927-ΒΡΑΒΕΙΟ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ
2ος Όροφος Δημοτικού Θεάτρου, 49100-ΚΕΡΚΥΡΑ
Τηλ. 6978831840 – 6948600670 - 6942022548
e-mail: [email protected] http://astrocorfu.g
![](https://cdnb.enimerosi.com/photos/xenonas_nikola306x3061643739437.jpg)