Αντικατάσταση παλιού αγωγού ύδρευσης στην Εθνική Οδό Αχιλλείου (photos)
![](https://cdn.enimerosi.com/photos/1713092181f5b64f9ae0bb3d62a1237e558b6e2bca.jpg?crop=800,480)
"Η ΔΕΥΑΚ, υπό τη νέα της διοίκηση, ξαναστέκεται σιγά - σιγά στα πόδια της και αρχίζει να ανταποκρίνεται και στις ανάγκες αντικατάστασης παλιών σάπιων δικτύων"
ΚΕΡΚΥΡΑ. Όπως γνωστοποίησε με ανάρτησή του στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης ο δήμαρχος Κεντρικής Κέρκυρας Στ. Πουλημένος, η ΔΕΥΑΚ προχώρησε σε αντικατάσταση του παλιού μεταλλικού αγωγού, από τις αρχές της δεκαετίας του 1980 με νέο από πολυαιθυλένιο, στην εθνική οδό Αχιλλείου. Συγκεκριμένα αναφέρει:
«Η ΔΕΥΑΚ, υπό τη νέα της διοίκηση, ξαναστέκεται σιγά - σιγά στα πόδια της και αρχίζει να ανταποκρίνεται και στις ανάγκες αντικατάστασης παλιών σάπιων δικτύων που έχουν μεγάλη απώλεια νερού.
![](https://cdn.enimerosi.com/photos/17130921829c462efae91a4de2935bafc7b495b997.jpg)
![](https://cdn.enimerosi.com/photos/171309218439ca46b90d31fa466b34463264726f0b.jpg)
Σήμερα, σε μια εντυπωσιακά οργανωμένη επιχείρηση, με ζήλο του προσωπικού της και τη συνεργασία των χειριστών των μηχανημάτων, αντικαθίσταται ο παλιός μεταλλικός αγωγός των αρχών της 10ετίας του ‘80, με νέο, πολυαιθυλενίου, 16 ατμ., σε μήκος 600 μέτρων, στην εθνική οδό Αχιλλείου.
![](https://cdn.enimerosi.com/photos/171309218561f0a016f18270f138fa981375506f35.jpg)
Στην 4η φωτο, η τελευταία επισκευή του διάτρητου μεταλλικού αγωγού, στον οποίο έχουν δαπανηθεί χιλιάδες ευρώ σε καθημερινές βλάβες.»
ΦΩΤΟ@FB ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΣ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΝΤΑΖΟΠΟΥΛΟΣ
Ο Βασίλης Πανταζόπουλος είναι απόφοιτος του τμήματος Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου (Ρόδος), με ειδίκευση στις Διεθνείς Σχέσεις. Επιπλέον, είναι κάτοχος Μεταπτυχιακού Τίτλου από το Πανεπιστήμιο του Reading στις Στρατηγικές Σπουδές.