«Σπόντες» Νεράντζη για τις πινακίδες του ΝΑΟΚ στις κατασκηνώσεις των Γουβιών
![](https://cdn.enimerosi.com/photos/gouvia naok 11679911385.jpg?crop=800,480)
Σπύρος Νεράντζης
27 Μαρτίου 2023
/ 12:52
«Σε ιδιοκτησία του Υπουργείου Εργασίας, δεν λαμβάνει μέτρα για την ασφάλεια του χώρου, ο νόμιμος διαχειριστής των εγκαταστάσεων, αλλά ο όμιλος χρησιμοποιώντας»
ΚΕΡΚΥΡΑ. Την ανάρτηση πινακίδων με το λογότυπο του ΝΑΟΚ στην περίφραξη των κατασκηνώσεων Γουβιών σχολιάζει ο δημοτικός σύμβουλος, επικεφαλής της "Κέρκυρας Ψηλά" Σπύρος Νεράντζης, διερωτώμενος εάν δρομολογείται αλλαγή χρήσης του χώρου:
Στην ανακοίνωσή του αναφέρει: «Δεν φαίνεται μόνον ότι ούτε και φέτος θα λειτουργήσουν οι κατασκηνώσεις «Σταμάτιος Δεσύλλας» στα Γουβιά αλλά μήπως «δρομολογείται» και αλλαγή χρήσης του χώρου;
![gouvia naok 21679911393](https://enimerosi.com/photos/gouvia%20naok%2021679911393.jpg)
Μας προκαλεί μεγάλη εντύπωση, το γεγονός ότι σε ιδιοκτησία του Υπουργείου Εργασίας, δεν λαμβάνει μέτρα για ενημέρωση και ασφάλεια του χώρου, ο νόμιμος διαχειριστής των εγκαταστάσεων, αλλά ο όμιλος χρησιμοποιώντας μάλιστα και το λογότυπο του!
Συμβαίνει κάτι που δεν γνωρίζουμε; Δρομολογείται αλλαγή χρήσης; ή πρόκειται για «λάθος;
Βεβαίως και είμαστε της άποψης ότι όλοι οι δημόσιοι χώροι πρέπει να παραχωρούνται για να χρησιμοποιούνται από συλλόγους, φορείς και πολίτες, αλλά πρωτίστως για τον σκοπό που έχουν παραχωρηθεί ή χαρακτηριστεί και πάντα σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία και με την αρμόζουσα αναλογική κοινοχρησία!»
Στην ανακοίνωσή του αναφέρει: «Δεν φαίνεται μόνον ότι ούτε και φέτος θα λειτουργήσουν οι κατασκηνώσεις «Σταμάτιος Δεσύλλας» στα Γουβιά αλλά μήπως «δρομολογείται» και αλλαγή χρήσης του χώρου;
![gouvia naok 21679911393](https://enimerosi.com/photos/gouvia%20naok%2021679911393.jpg)
Μας προκαλεί μεγάλη εντύπωση, το γεγονός ότι σε ιδιοκτησία του Υπουργείου Εργασίας, δεν λαμβάνει μέτρα για ενημέρωση και ασφάλεια του χώρου, ο νόμιμος διαχειριστής των εγκαταστάσεων, αλλά ο όμιλος χρησιμοποιώντας μάλιστα και το λογότυπο του!
Συμβαίνει κάτι που δεν γνωρίζουμε; Δρομολογείται αλλαγή χρήσης; ή πρόκειται για «λάθος;
Βεβαίως και είμαστε της άποψης ότι όλοι οι δημόσιοι χώροι πρέπει να παραχωρούνται για να χρησιμοποιούνται από συλλόγους, φορείς και πολίτες, αλλά πρωτίστως για τον σκοπό που έχουν παραχωρηθεί ή χαρακτηριστεί και πάντα σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία και με την αρμόζουσα αναλογική κοινοχρησία!»