Τοπικά Πρωταθλήματα: O ΑΟ Κέρκυρα «σκόρπισε» 5-1 τον ΟΦΑΜ, στον Αγ. Ματθαίο

ΤΟΠΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ
26 Nov 2023 / 18:21
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

Στην Α΄ κατηγορία έχουμε έτσι 3 ομάδες στην κορυφή, αφού έφτασαν την Αναγέννηση ο Όλυμπος και ο ΑΟ Κέρκυρα.

Κάτω από πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες συνεχίστηκαν  για την 7η αγωνιστική οι αγώνες των τοπικών πρωταθλημάτων σε Α΄ και  Β΄ κατηγορία, με πρωταγωνιστή τον αέρα που δυσκόλεψε ιδιαίτερα τις προσπάθειες των παικτών και φυσικά ήταν αιτία να μην ταξιδέψει η Αναγέννηση Περιβολίου στους Παξούς. Στην Α΄ κατηγορία έχουμε έτσι 3 ομάδες στην κορυφή, αφού έφτασαν την Αναγέννηση ο Όλυμπος και ο ΑΟ Κέρκυρα.

Στην Α΄ ΕΠΣΚ το μεγάλο ματς ήταν στον Άγιο Ματθαίο ανάμεσα σε ΟΦΑΜ και ΑΟ Κέρκυρα, με τους γηπεδούχους να στερούνται τις υπηρεσίες των Σπ. Σπίνουλα και Βασιλάκη που ήταν τιμωρημένοι, αποβλήθηκαν στο προηγούμενο ματς.  Ο ΑΟ Κέρκυρα ήταν πολύ δυνατός στο α΄ μέρος και προηγήθηκε με αυτογκόλ του Δαφνή στο 34΄, ενώ ο Ι. Γραικός στα τελευταία λεπτά του α΄  μέρους πέτυχε τρία συνεχόμενα τέρματα 44΄, 45΄και  45+ για να ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4 σκορ ημιχρόνου. Μείωσε με τον Καρβούνη στο 60΄ σε 1-4 ο ΟΦΑΜ αλλά ο ΑΟ Κέρκυρα πέτυχε και 5ο τέρμα στο 75’  και έκανε το 1-5, μια  σαρωτική νίκη που την φέρνει στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στην Β΄ κατηγορία και στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο πρωτοπόρος Οδυσσέας νίκησε στους Αυλιώτες τον μαχητικό Ηρακλή Αγ. Δέκα με 3-0 και παρέμεινε μόνος στην κορυφή, ενώ ο αντίπαλος έμεινε λίγο πίσω. Η Ολυμπιάδα Καρουσάδων συνεχίζει το σερί των νικών της, αυτή τη φορά εύκολα νίκησε 4-0 την ΑΕ Καναλίων και είναι ένα βαθμό πίσω από την κορυφή. Οι Φοίνικες εύκολα νίκησαν 4-0 την νεανική ομάδα της Θύελλας, ενώ χωρίς νικητή τελείωσαν τα παιγνίδια Βασιλάτικα-Σπαρτύλας και Ηρακλής Σφακερών – Δίας Κασσιόπης.