Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: Νίκη παραμονής ο Αστέρα… η ΑΕΛ 2-2 στη Χαλκίδα

Αστέρας Πετριτή
11 Μαρτίου 2023 / 17:52

Οι ομάδες του νησιού μας πήραν βαθμούς στην προσπάθεια τους να ξεφύγουν ακόμη μακρύτερα από τη ζώνη του υποβιβασμού

Η 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής έγινε Σάββατο 11/3  (ένα ματς είναι Κυριακή), με τις ομάδες του νησιού μας να παίρνουν βαθμούς στην προσπάθειά τους να ξεφύγουν ακόμη μακρύτερα από τη ζώνη υποβιβασμού και το πέτυχαν μετά την εντός έδρας ήττα του Απόλλωνα στην Πάργα. Αναλυτικά:

Ο Αστέρας Πετριτή νίκησε 2-0 τον Ναυπακτικακό Αστέρα, απομακρύνθηκε 8 βαθμούς από τη ζώνη, πετυχαίνοντας νίκη παραμονής θα λέγαμε,  με δυο τέρματα στο α΄ ημίχρονο. Ο Γεωργακόπουλος με ατομική προσπάθεια άνοιξε το σκορ στο 22΄ενώ το τελικό 2-0 έκανε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Πούλος με σουτ εκτός περιοχής. Η σύνθεση που επέλεξε ο Ι. Σφακιανάκης για το ματς:

Πισιάνης, Θηραιός, Γκασίδης, Μεντής, Πούλος, Γαρδικιώτης, Κουκουλέκης, Τσιάβος, Ιγκόρ, Γραμμένος, Γεωργακόπουλος (έπαιξαν και οι Ρουμελιώτης, Κουρτελέσης, Χρ. Γεωργοπάλης, Σούπερας, Στούπας).

Η ΑΕ Λευκίμμης κατάφερε στις καθυστερήσεις του ματς στη Χαλκίδα να πάρει ένα βαθμό, απέναντι σε μια αδύναμη ομάδα, την οποία θα μπορούσε να κερδίσει και να πάρει δυο ακόμη βαθμούς. Η ΑΕΛ προηγήθηκε στο 8΄με κεφαλιά του Κωστακιώτη, αλλά ο Γκιόκας στο 28΄ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Και ενώ η ΑΕΛ που είχε ανάγκη το γκολ και τη νίκη πίεζε, ο Μπαλωμένος  στο 74΄  έβαλε μπροστά στο σκορ τη Χαλκίδα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε η ΑΕΛ αφού προηγήθηκε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι του Γαστεράτου, στην επαναφορά κεφαλιά του ίδιου πάλι στο δοκάρι και στη συνέχεια με  προβολή του Πουλημένου η μπάλα να πηγαίνει στα δίχτυα να δίνει το βαθμό στην ΑΕΛ και αφού Ο Π. Κορομπόκης παρέταξε τους:

Παγκράτη, Παπαγεωργίου, Πότση, Καρβούνη, Γρηγοριάδη, Χατζηστάμου, Πουλημένο, Βέρμπη, Κωστακιώτη, Τουρμούσογλου, Γαστεράτο (έπαιξαν και οι Λώμης, Τσεβανέδης, Βασιλάκης).