Με σπασμένα φρένα ο Ιόνιος 87-77 στα Γιάννενα τον ΑΣ Μολοσσών

ΜΠΑΣΚΕΤ – ΕΣΚΑΒΔΕ
05 Δεκεμβρίου 2022 / 15:35
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

ΚΕΡΚΥΡΑ. Η 6η αγωνιστική είχε θριαμβευτή τον Ιόνιο, ενώ έχασαν ΓΕΚ και Φαίακας, με τον ΚΓΣ να μην παίζει αφού λόγω καιρού δεν ήλθε στο νησί η Αστράκα.

Ο Ιόνιος δείχνει ασταμάτητος και έτοιμος να κόψει το νήμα πρώτος φέτος, αν και υπολείπονται πολλά ματς ακόμη. Στα Γιάννενα με περίπατο νίκησε τον ΑΣ Μολοσσών, αφού προηγήθηκε στο ημίχρονο 34-41 και στο 30΄με 22 πόντους (48-70)

Ιόνιος (Μακρής): Καϊσάκης, Νεδέλκος 18, Τσιτσές, Καϊτσιώτης 2, Θωμαΐδης 10, Γεωργακόπουλος 5(1), Μπακιρτζής 20, Σούκερας 4, Παπαδόπουλος, Μαγκανάς 23(2), Μασλαρινός 5(1).

Η ΓΕ Κέρκυρας τυπικά γηπεδούχος στην Ηγουμενίτσα πάλεψε το ματς με τον Θρύλο το έχασε στο τέλος στις λεπτομέρειες  και έμεινε πίσω βαθμολογικά. Δεκάλεπτα: 22-23, 35-36, 48-49, 59-67.

Γ.Ε. Κέρκυρας (Αλεξίου): Ντρίτσος 4, Καραγιάννης 14(2), Τσενεμπής, Γαληνάκης 13(2), Σιμώτας 5, Παπαγκίκας 6, Μιχαήλ 13(1), Πάλλης, Γκιουλέας 4.

Ο Φαίακας στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπορούσε να σκοράρει και έχασε από την Νικόπολη, ματς που μπορούσε να είχε κερδίσει. Τα δεκάλεπτα: 14-10, 26-32, 42-42, 51-63

Φαίακας (Κοντογιάννης): Μουρμούρης 4(1), Σέκας, Λινάρδος 11(2), Κακαρούγκας, Σπιτιέρη 6, Στεμπάρι 14, Περούλης 11(3), Χατζόπουλος 5, Κρασακόπουλος

Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής για την Β΄ΕΣΚΑΒΔΕ στον 3ο Όμιλο που μετέχουν μόνο ομάδες της Κέρκυρας, ο τυπικά γηπεδούχος Καποδίστριας έχασε 56-61 από τους Κενταύρους, ενώ το ματς Ποσειδώνα Παξών –Ναυσίθοου κατακυρώνετε με 0-20 στον Ναυσίθοο. Ρεπό είχε ο Πήγασος.

Συνεργάστηκε το 1979 με την «Αθλητική Πορεία» 2 χρόνια. Αρχές του ΄92 για 25 χρόνια στο «Κερκυραϊκό Βήμα», από το 1994 εκδότης - διευθυντής στα «Κερκυραϊκά Σπορ», από το 2000 για 15 χρόνια στο «ΦΩΣ των ΣΠΟΡ», τα τελευταία 9 χρόνια στην «ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ». Επίσης συνεργάστηκε με την τηλεόραση του Corfu Chanel και Start TV συνολικά 15 χρόνια