Τετάρτη 24.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Εύκολη νίκη στην πρεμιέρα του Φαίακα 26-15 την ΑΕΠ Πανοράματος

ΧΑΝΤΜΠΟΛ Α2 ΑΝΔΡΩΝ
10 Οκτωβρίου 2022 / 15:38

ΚΕΡΚΥΡΑ. Πάντα οι πρεμιέρες στα πρωταθλήματα φυλάσσουν εκπλήξεις, αλλά όχι για τον Φαίακα που παίζοντας κόντρα στην ΑΕΠ Πανοράματος Θεσσαλονίκης πήρε εύκολη νίκη με 26-15.

ΚΕΡΚΥΡΑ. Πάντα οι πρεμιέρες στα πρωταθλήματα φυλάσσουν εκπλήξεις, αλλά όχι για τον Φαίακα που παίζοντας κόντρα στην ΑΕΠ Πανοράματος Θεσσαλονίκης πήρε εύκολη νίκη με 26-15. Μια νίκη που μετά την επιστροφή του στην Α2, δίνει ψυχολογία στην κερκυραϊκή ομάδα να κυνηγήσει το καλύτερο δυνατόν ως το τέλος και να προσπαθήσει να πάρει αυτό που της αξίζει.

Κλειδί πάντα στους αγώνες είναι η καλή άμυνα, αυτό είχε και ο Φαίακας που βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 13-7 και παίζοντας με το ίδιο πάθος και την ίδια διάθεση, με ένα επί μέρους 13-8 στο β΄ μέρος έφτασε στο τελικό 26-15, με τους φιλοξενούμενους να μην σκοράρουν τα τελευταία 18 λεπτά.

Πεντάλεπτα:1-1, 5-2, 7-4, 8-5, 10-5, 13-7 (ημ.),15-10, 16-12, 22-15, 25-15, 25-15, 26-15 τελικό.

Δίλεπτα: 2-1, πέναλτι: 3/3, 3-2

Φαίακας: Κακαφίκας 3, Πιτός, Προβατάς, Νάστος 1, Ανδριώτης, Ν. Δελλής, Κοσκινάς, Δημητρέλος, Ζέρβας 2, Κορακιανίτης 2, Κόντης 4, Δ. Δελλής 7, Τσιλιμπάρης, Κουλούρης, Ζέρβας 2, Τσίλης 5.

Από τα αξιοσημείωτα της φετινής σεζόν είναι η αποχώρηση ήδη ενός συλλόγου, αφού ο ΑΟ Κοζάνης ανέστειλε φέτος τη λειτουργία του τμήματος, δεν πήγε Αλεξανδούπολη και μηδενίζεται.