Ο Φαίακας πρωταθλητής εφήβων στην ΕΣΚΑΒΔΕ, 59-57 τον IBC

ΜΠΑΣΚΕΤ
03 Απριλίου 2022 / 10:19
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

Πολλοί φίλοι βρέθηκαν στο λιμάνι να αποθεώσουν τους θριαμβευτές και τον προπονητή Σπύρο Δεσύλλα που οδήγησε αυτά τα παιδιά στην κορυφή

Στη μιζέρια που διακρίνει τον κερκυραϊκό μπάσκετ, είχαμε και μια ευχάριστή εξέλιξη όσο αφορά τις υποδομές αφού η ΚΕ Φαίακας παίζοντας στον τελικό του πρωταθλήματος στη ΕΣΚΑΒΔΕ νίκησε στο ουδέτερο γήπεδο της Παραμυθιάς τον Σ.Κ. Ιωάννινα (IBC} στην παράταση 59-57 και κατέκτησε τον τίτλο.

Είχαμε γράψει πρόσφατα σε άρθρο μας ότι μοναδική ελπίδα για το Κερκυραϊκό μπάσκετ είναι οι διακρίσεις Φαίακα και Ναυσίθοου στις υποδομές και ήδη έχουμε ένα τρόπαιο που πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες και παράγοντες του Φαίακα, ενώ πολλοί φίλοι βρέθηκαν στο λιμάνι να αποθεώσουν τους θριαμβευτές και τον προπονητή Σπύρο Δεσύλλα που οδήγησε αυτά τα παιδιά στην κορυφή.

Ο Φαίακας με καλή άμυνα προηγήθηκε 29-20 στο ημίχρονο, μπλόκαρε όμως επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο (πέτυχε μόλις 6 πόντους) και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 35-37, στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς οι διαιτητές έδωσαν φάουλ στον IBC με το σκορ να είναι 51-50 για την κερκυραϊκή ομάδα, με μια εύστοχη βολή οι Γιαννιώτες έστειλαν στην παράταση το ματς, όπου με πολύ ψυχή τα παιδιά του Φαίακα το κέρδισαν 59-77.

ΚΕ Φαίακας (Σπύρος Δεσύλλας):  Γκέκος 18 (1), Στεμπάρης 18 (1), Μουμούρης 15, Λούβρος 4, Σέκας 3 (1), Κακαρούγκας 1, Βλασερός, Κονοφάος, Λουκάς, Λουκανάρης, Κορίκης, Μοσχοβίτης.

Συνεργάστηκε το 1979 με την «Αθλητική Πορεία» 2 χρόνια. Αρχές του ΄92 για 25 χρόνια στο «Κερκυραϊκό Βήμα», από το 1994 εκδότης - διευθυντής στα «Κερκυραϊκά Σπορ», από το 2000 για 15 χρόνια στο «ΦΩΣ των ΣΠΟΡ», τα τελευταία 9 χρόνια στην «ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ». Επίσης συνεργάστηκε με την τηλεόραση του Corfu Chanel και Start TV συνολικά 15 χρόνια