Πέμπτη 28.03.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Με ανατροπή στο τέλος η ΑΕΛ 2-1 τον Μ. Αλέξανδρο

Γ΄ΕΘΝΙΚΗ
19 Ιανουαρίου 2022 / 17:12

ΚΕΡΚΥΡΑ. Ένα πέναλτι που κέρδισε στο 89΄και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπουλάτοβιτς έδωσε τη νίκη και τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην «Βασίλισσα του Νότου» στην προσπάθειά της να ανέβει βαθμολογικά και να μείνει στην κατηγορία.

Το ματς, τελευταίο του α΄ γύρου, με τον Μ. Αλέξανδρο Τρικάλων Ημαθιάς κάθε άλλο παρά εύκολο ήταν, αφού η φιλοξενούμενη ομάδα έδειξε πολύ δυνατή.  Η ΑΕΛ που μπήκε με κάποιο άγχος λόγω της κρισιμότητας βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 0-1, αφού ο Κέλο σκόραρε για τον Μ. Αλέξανδρο δυο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες της κερκυραϊκής ομάδας μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς πίεσαν από την αρχή και κατάφεραν στο 56΄με τον νεοαποκτηθέντα Μπουλάτοβιτς να φτάσουν στο 1-1. Μεθοδικά και με υπομονή η ΑΕΛ συνέχισε πλέον να ψάχνει ένα γκολ για να πάρει τη νίκη, προσέχοντας παράλληλα την άμυνά της. Οι παίκτες της με μυαλό και ψυχή, αφού δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες που δεν αξιοποίησαν τα κατάφεραν στο τέλος με το 2ο τέρμα του Σέρβου επιθετικού από την άσπρη βούλα.

Πλέον η ΑΕΛ που στα τελευταία πέντε ματς έχει 3 νίκες μια ισοπαλία και μια ήττα δείχνει να ανακάμπτει και στο β΄ γύρο θα μπορέσει να ανέβη στο βαθμολογικό πίνακα και να παραμείνει στην κατηγορία.

Διαιτητές: Μαγγιώρος, Γκέλλης, Ευαγγέλου (ΕΠΣ Ηπείρου).

Α.Ε. ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ (Κορομπόκης): Γκάκος, Κωστακιώτης, Νίκιτς, Μοκοβίλα, Γαστεράτος, Βασιλάκης, Πανταζής, Θεοδωράκης, Γεωργακόπουλος, Κατσέλης, Μπουλάτοβιτς.

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Πρίντζιος): Αργυρόπουλος, Γεωργίου, Κιρκιλιανίδης (65’ Ατανάσοφ), Τσιούχας, Πέικος (80’ Πίκος), Τσιρίδης, Αβραμόπουλος, Μουρατίδης (46’ Βασίλτσης), Ζυγκερίδης, Πιπιλιάρης, Κέλο (72’ Περτσιούνης).