Με αντεπίθεση στο β΄ μέρος ο Φαίακας 30-24 στον Φίλιππο

Παίζοντας εξαιρετικά στην επανάληψη ο Φαίακας κατάφερε να υποτάξει τον Φίλιππο Βέροιας με 30-24 στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και να περάσει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

16
Οκτωβρίου / 2021

Πέτυχε μια νίκη που μπορεί να είναι καθοριστική στο τέλος του πρωταθλήματος, κόντρα σε μια ομάδα με ιστορία και με ίδιους στόχους.

Στο α΄ μέρος οι φιλοξενούμενοι μετά το 15΄ ήταν μπροστά στο σκορ και το ημίχρονο τελείωσε 12-13. Όμως στην επανάληψη μπήκε ψυχωμένος ο Φαίακας έπαιξε καλή άμυνα, είχε καλή λειτουργία επιθετικά και έφτασε τη 2η φετινή του νίκη.

Για μια ακόμα φορά η «τριπλέτα» Τζούλοβιτς, Μάνιτς και Τσίλη  οδήγησε επιθετικά την ομάδα, σκόραραν τα 21 από τα 30 γκολ του Φαίακα.

Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης.
Δίλεπτα: 7-8. Κόκκινες: Δελλής (54:06 – τρία δίλεπτα) – Σόφρανατς (54:35 – τρία δίλεπτα), Μούγιτς (59:57 – παρεμπόδιση ρίψης, δεν κρατήθηκε δελτίο)  Πέναλτι: 2/4 – 0/0.
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 4-5, 5-7, 8-9, 12-13 (ημχ), 15-14, 18-16, 20-17, 23-20, 25-21, 30-24

Φαίακας (Μιχαλάκης): ΕλΧαραγκαουί, 3, Τσίλης 6, Τζούλοβιτς 8, Κουλούρης, Δημητρέλος, Κόντης 3, Κοσκινάς, Κυπριώτης, Δελλής 3, Τσιλιμπάρης, Ζέρβας, Γεωργαλής, Μάνιτς 7, Προβατάς, Νάστος.

Φίλιππος (Παυλίδης): Κριούτσκοφ, Κωστακίδης 3, Μούγιτς 3, Άγκοβιτς, Σόφρανατς 2, Ατσίμοβιτς, Εμμανουήλ, Κουκουτσίδης 2, Κυριακίδης, Στανκίδης, Παπαδόπουλος, Παπαγιάννης 2, Μπαλτατζής 4, Ρίζος, Λυκοστράτης, Μιρβόβιτς 8.