Πέμπτη 28.03.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Α1 Χάντμπολ: Δυνατός ο Φαίακας 18-20 από τον ΠΑΟΚ

χαντμπολ α1
19 Σεπτεμβρίου 2021 / 14:30

Μπορεί να ξεκίνησε με ήττα το φετινό πρωτάθλημα, αλλά τα μηνύματα είναι πολύ ενθαρρυντικά για τον φετινό Φαίακα. Και αυτό γιατί παίζοντας με τον περσινό φιναλίστ του πρωταθλήματος έκανε εξαιρετική εμφάνιση και έχασε το ματς στις λεπτομέρειες δείχνοντας χαρακτήρα.

ΚΕΡΚΥΡΑ. Οι προσθήκες των κερκυραίων Τσιλιμπάρη, Τσίλη από τον Ολυμπιακό έδωσαν άλλη ποιότητα και ψυχολογία στην ομάδα, ενώ και οι «ξένοι» Ντούλοβιτς και Μάνιτς, που πέτυχαν τα μισά γκολ της ομάδας (6 και 3 αντίστοιχα) φαίνεται ότι θα βοηθήσουν έτσι ώστε η ομάδα να μπει στην τετράδα του Ομίλου, που είναι ο βασικός στόχος της.

Αγωνιστικά ο Φαίακας ήταν οριακά μπροστά στο ημίχρονο με 11-10 (προηγήθηκε και με 3 γκολ διαφορά 6-3), με τους φιλοξενούμενους να δυναμώσουν την άμυνα, να ζοριστούν πάρα πολύ και να φτάνουν σε μια δύσκολη νίκη. Ο ΠΑΟΚ σίγουρα και φέτος θα είναι από τους διεκδικητές του πρωταθλήματος, με κυρίως ΑΕΚ και ΟΣΦΠ κατά δεύτερο λόγο να είναι οι ομάδες που θα παλέψουν στο τέλος.

Διαιτητές: Πατιός - Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-4. Κόκκινη: Μανωλούδης (14:32, επικίνδυνο παιχνίδι - δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 3/4 - 4/4.
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 7-6, 7-7, 9-9, 11-10 (ημχ), 14-15, 15-16, 16-17, 17-19, 17-19, 18-20.

Φαίακας (Μιχαλάκης): Ελ Χαραγκάουι, Τσίλης 6, Ντούλοβιτς 6, Σουλάνης, Κουλούρης, Δημητρέλλος, Κόντης 1, Κυπριώτης, Κυριακίδης, Δελλής 2, Τσιλιμπάρης, Γεωργαλής, Μάνιτς 3, Κορακιανίτης, Νάστος, Σκουρτάι.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Παπάζογλου 2, Βαφείδης 1, Μανωλούδης, Τριανταφυλλίδης, Τσαμουρίδης, Μισαηλίδης 3, Μπάρμπας, Νικολαΐδης 3, Γκίγκοφ, Στογιάνοβιτς 2, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης, Σεϊρεκίδης 6, Αποστόλου, Μέντουριτς 2, Καβουσανάκης 1.