ΕΠΣ Κέρκυρας - Οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων και του κυπέλλου

ΕΠΣ Κέρκυρας - Οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων και του κυπέλλου

Φάση από τον τελευταίο αγώνα Ολύμπου – Αχιλλέα Νυμφών, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται αντιμέτωπες για το θεσμό του κυπέλλου 26 ή 27/9 και μια εβδομάδα αργότερα θα ξαναπαίξουν αντίπαλες για το πρωτάθλημα

Αστέρας Πετριτή και Θιναλιακός θα είναι στην πρώτη γραμμή για τη διεκδίκηση του τίτλου, με τον Όλυμπο να ακολουθεί.

09
Σεπτεμβρίου / 2021

ΚΕΡΚΥΡΑ. Έγιναν το απόγευμα της Τετάρτης 8/9 στο Φαληράκι οι κληρώσεις των τοπικών πρωταθλημάτων για Α1 και Α΄ κατηγορία, καθώς και του Κυπέλλου Ελλάδος.
Χωρίς θα λέγαμε το μεγάλο ντέρμπι στην Α1, αν υπολογίσουμε ότι Αστέρας Πετριτή και Θιναλιακός θα είναι στην πρώτη γραμμή για τη διεκδίκηση του τίτλου, με τον Όλυμπο να ακολουθεί.
Επίσης είχαμε τη σύνθεση των δυο ομίλων της Α΄ κατηγορίας, σε Βόρειο και Νότιο με συμμετοχή δώδεκα ομάδων στον καθένα και με κλήρωση οι ομάδες της Πόλης να κατατάσσονται ανάλογα. Π.χ. Ομόνοια, Ατρόμητος Άφρας, Κεραυνός Ποταμού πάνε στο Βόρειο, ενώ ο ΑΟ Κέρκυρα, η ΑΕ Κανονιού, ο Ορφέας και η Θύελλα πάνε στο Νότιο.
Εδώ όλα είναι ανοικτά, με τον ΑΟ Κέρκυρα και τον Κρόνο Αργυράδων να κουβαλάνε τη δική τους ξεχωριστή ιστορία και να πρέπει να προσεχθούν.
Επίσης είχαμε και την κλήρωση του κυπέλλου, θα ξεκινήσει σε δυο ομίλους με γεωγραφικά κριτήρια και από τις 29 ομάδες ο Ατρόμητος Άφρας είναι ο τυχερός, αφού πέρασε στην επόμενη φάση χωρίς αγώνα.
Εδώ είχαμε κάποια πολύ δυνατά ζευγάρια, π.χ. Αχιλλέας  - Όλυμπος, Οδυσσέας – ΑΟ Κέρκυρα, Κρόνος – Αναγέννηση, Κερ. Αγ. Νικολάου-Αστέρας Πετριτή.

Αναλυτικά οι κληρώσεις:

Πρωτάθλημα Α1 ΕΠΣΚ (1η αγωνιστική)  (2 & 3/10)
Αστέρας Πετριτή - ΑΟ Κάβος
Αναγέννηση Περιβολίου - ΑΕ Καναλίων
Ολυμπιάδα Καρουσάδων - ΑΟ Παξοι
Αστέρας Λιαπάδων - Ατρόμητος Στρογγυλής
Αστέρας Μωραϊτίκων - Θιναλιακός
Όλυμπος - Αχιλλέας Νυμφών
Οδυσσέας Αυλιωτών - Κεραυνός Αγίου Νικολάου
 
Πρωτάθλημα Α΄ ΕΠΣΚ (1η αγωνιστική)
1ος Όμιλος (2 & 3/10)
 
Εθνικός Περουλάδων – Δίας Κασσιώπης
ΓΕ Παλαιοκαστριτών – Ομόνοια
ΑΕ Φαιάκων - ΑΟ Κοντόκαλι
Ατρόμητος Άφρας – Ηρακλής Σφακερών
Αστέρας Σπαρτύλα – ΠΑΟ Κορακιάνας
ΠΑΟ Σφακιανάκης- Κεραυνός Ποταμού
2ος Όμιλος (2 & 3/10)
Κρόνος Αργυράδων - ΑΕ Κανονιού
Νέος 2017 - Μέγας Αλέξανδρος
Ποσειδών Βιταλάδων – Ηρακλής Αγ. Δέκα
ΑΠΣ Θύελλα – Ορφέας
Κεραυνός Δραγωτινών – ΑΟ Συναράδων
Μπενίτσες - ΑΟ Κέρκυρα
 
Κύπελλο ΕΠΣΚ (1η φάση) (26 & 27/9)
Βόρειος Όμιλος
 
ΑΕ Καναλίων - Θιναλιακός
Εθνικός Περουλάδων - Ομόνοια
Ολυμπιάδα Καρουσάδων - Αστέρας Λιαπάδων
Αχιλλέας Νυμφών - Όλυμπος
ΠΑΟ Κορακιάνας - Δίας Κασσιώπης
Οδυσσέας Αυλιωτών - ΑΟ Κέρκυρα
Μέγας Αλέξανδρος - ΑΕ Κανονίου
Ατρόμητος Άφρας (άνευ αγώνα)
Νότιος Όμιλος
Ποσειδώνας Βιταλάδων - ΑΠΣ Μπενίτσες
Ατρόμητος Στρογγυλής - Αστέρας Μωραϊτίκων
ΑΟ Παξοί - ΑΟ Κάβος
Κρόνος Αργυράδων - Αναγέννηση Περιβολίου
ΠΑΟ Σφακιανάκης - ΑΟ Συναράδων
Θύελλα - Ηρακλής Αγίων Δέκα
Αστέρας Πετριτή - Κεραυνός Αγίου Νικολάου

ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ