Δευτέρα 20.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Α΄Κατηγορία Βορειοδυτικής Ελλάδος: Έχασε από ΠΑΣ ο Φαίακας και έμπλεξε, Λέων-ΓΕΑ 96-94

ΜΠΑΣΚΕΤ
31 Μαρτίου 2024 / 16:18

Στο ματς με τον ΠΑΣ για τον Φαίακα κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ιδιαίτερα στο 3ο δεκάλεπτο όταν οι Γιαννιώτες πέτυχαν 28 πόντους και πήραν μια διαφορά 7 πόντων που την κράτησαν ως το τέλος.

Μπορεί ο Λέων Κέρκυρας μετά από εντυπωσιακό ματς να κέρδισε στην παράταση 96-94 την ΓΕ Αγρινίου (κ.α. 85-85), αλλά στα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής αυτό που μέτρησε για τις κερκυραϊκές ομάδες είναι η ήττα του Φαίακα από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Αυτό γιατί η παραμονή είναι πλέον στον αέρα για την ΚΕ Φαίακας, επειδή σίγουρα θα υποβιβαστούν 2 ομάδες από την Γ΄ Εθνική, άρα σίγουρα από την Α ΕΣΚΑΒΔΕ θα πέσουν 4 ομάδες, αλλά πιθανόν να έχουμε και άλλη ομάδα της Γ΄ Εθνικής να πέφτει, οπότε είναι επισφαλής και η 10η θέση στο βαθμολογικό πίνακα της Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έπαιζε μόνο για τη νίκη στο ΕΑΚΚ κόντρα στον Φαίακα και την πέτυχε, έστω στις λεπτομέρειες, έφτασε στις 6 όσες και ο Φαίακας (έχει ματς λιγότερα) και θα υπάρχει αγωνία ως το τέλος, από τα αποτελέσματα τριών ομάδων (Φαίακα, ΠΑΣ, Πύρρου) που μια ή και δυο από αυτές θα υποβιβαστούν.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 41-42, 63-70, 79-84

Διαιτητές: Καννής-Ντάγκας

Φαίακας Κέρκυρας (Καραγιάννης): Αγιούς 13(1), Γιαννούλης, Γκιουλέας 8, Κακαρούγκας, Γραμμένος 7, Μοναστηριώτης, Ούστογλου 21, Θεόδοτος 7, Χατζηιωάννου 2, Μαγκανάς 21(1)

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Φωτόπουλος 2, Κοτζαμάνης, Τσιμπέρης 12, Τσίρμπας-Αναγνώστου Δ. 10(2), Καρκαντέλος 1, Μπουραντάς 10, Λυγούρας 11, Γιαννόπουλος Π. 3, Γιαννόπουλος Λ., Σταμέλος 16(2), Κωνσταντούλας 5(1), Ράπτης 14