Κυριακή 02.06.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Α΄ Κατηγορία Βορειοδυτικής Ελλάδος: Ανώδυνη ήττα στο φινάλε, Φαίακας – ΑΕ Καναλακίου 59-70

ΜΠΑΣΚΕΤ
18 Μαΐου 2024 / 19:43

Ήταν ένα ματς χωρίς βαθμολογική σημασία για τις δυο ομάδες, έπαιξαν για να βγάλουν την «υποχρέωση» ελεύθερο μπάσκετ χωρίς άγχος και σκοπιμότητες.

Tο τελευταίο ματς της φετινής περιόδου του πρωταθλήματος Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ έδωσε στο ΕΑΚΚ ο Φαίακας με αντίπαλο την πολύ δυνατή ομάδα της ΑΕ Καναλακίου και από την οποία έχασε 59-70. Ήταν ένα ματς χωρίς βαθμολογική σημασία για τις δυο ομάδες, έπαιξαν για να βγάλουν την «υποχρέωση» ελεύθερο μπάσκετ χωρίς άγχος και σκοπιμότητες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν μια μικρή διαφορά ενός καλαθιού, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με το Καναλάκι να είναι 12 πόντους μπροστά 34-46. Η προσπάθεια στη συνέχεια του Φαίακα να μειώσει αλλά δεν μπορούσε να γυρίσει το ματς κυρίως λόγω της επιθετικής του αδυναμίας, αφού μόνο ο Μαγκανάς με 18 (2) και ο Ούστογλου μπόρεσαν να πετύχουν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ από τους φιλοξενούμενους Τάσσος 16, Νούσιας 15 και Γείτονας 11 ξεχώρισαν.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 34-46 (ημίχρονο), 48-57, 59-70

Διαιτητές: Γκούμας-Ανδρέου

Φαίακας (Καραγιάννης): Αγιούς 6, Μοσχοβίτης, Γκιουλέας 6, Κακαρούγκας 3, Χειμαριός, Παπαγκίκας 3(1), Γραμμένος 6, Μοσχάτ, Ούστογλου 13, Θεόδοτος 2, Χατζηιωάννου 2, Μαγκανάς 18(2)

Α.Ε. Καναλακίου (Κοσμάς): Τσεκούρας 6(2), Ιωαννίδης 5(1), Γείτονας 11, Νούσιας 15, Παπαζυγούρας, Τάσσος 16(4), Κολιούσης 6, Δούβλης 5, Πάνου 6

ΦΩΤΟ@ Σπύρος Πίκουλας, από το ματς Φαίακας – ΑΕ Καναλακίου 59-70