Καλή η παρουσία του ΚΓΣ στους Πανελλήνιους Κλειστού στίβου

Στίβος
13 Φεβρουαρίου 2018 / 15:27
Σπύρος Πίκουλας

ΑΘΗΝΑ. Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου που έγινε το Σαββατοκύριακο στο ΣΕΦ,

πήραν μέρος τρεις αθλητές και μια αθλήτρια του ΚΓΣ και η παρουσία τους θεωρείται άκρως επιτυχημένη με βάση τις επιδόσεις και την κατάταξή τους.
Μιλάμε για τον Δημήτρη Μονόπωλη στο τριπλούν, τον Παναγιώτη Λάσκαρη στο επί κοντώ, τον Σπύρο Δουκατέλη στα 200 μέτρα ανδρών και την Ειρήνη Πολίτη στα 200 μέτρα.  Το ενδιαφέρον από τα παιδιά της Κέρκυρας εστιάζεται περισσότερο στο να προετοιμαστούν καλύτερα για τις υποχρεώσεις του καλοκαιριού, παράλληλα δε, να «τσεκάρουν» τον βαθμό ετοιμότητας με βάση την ως τώρα προετοιμασία τους.  Μονόπωλης και Δουκατέλης πέρασαν στον τελικό με  αξιόλογες επιδόσεις, καλή παρουσία είχε η Πολίτη, ενώ ακυρώθηκε ο Λάσκαρης. Να σημειώσουμε βέβαια ότι το πρωτάθλημα ήταν ανδρών - γυναικών με τους Κερκυραίου αθλητές να είναι ηλικιακά οι μικρότεροι, 19 ο Μονόπωλης, 18 ο Δουκατέλης και 17 η Πολίτη.
Αναλυτικά, ο Δημήτρης Μονόπωλης που πέρασε εύκολα στον τελικό, έκανε ατομικό ρεκόρ με 15.78, βελτιώνοντας κατά πολύ τη φετινή του επίδοση. Μια πολύ καλή επίδοση που μπορεί να του στέρησε το μετάλλιο για οκτώ εκατοστά, αφού ο Τσιάμης (Ολυμπιακός) που ήταν 1ος με 16.24, ο Μακρής (ΠΑΟΚ) 2ος με 15.99, ο 3ος Μποφτσής του Ελ. Βενιζέλου με 15.86, 4ος ο Τσιώκος του Ολυμπιακού με 15.80 και στη συνέχεια ο Μονώπολης του ΚΓΣ με 15.78. Βέβαια υπήρχε και ο Κύπριος Λογγίνος που πέρασε τα 15.90.
Στα 200μ. ανδρών ο 18χρονος Δουκατέλης είχε εξαιρετική παρουσία, ανάμεσα σε πενήντα αθλητές, αφού κατάφερε στα προκριματικά το πρωί να κάνει την 8η καλύτερη επίδοση με 22:45 και να περάσει στον τελικό. Εκεί με χρόνο 22.61 κατέλαβε την 7η θέση στη σχετική κατάταξη, με νικητή τον Π. Τριβυζά του Ολυμπιακού με 21:35. Πάντως ο αθλητής του ΚΓΣ ήταν ο μικρότερος ηλικιακά από τους 10 του τελικού.
Στα 200μ γυναικών η νεαρή Ειρήνη Πολίτη έμεινε έξω από τα ημιτελικά για μια θέση, αφού πήρε την 11η θέση με χρόνο 25.87.
Τέλος ο Παναγιώτης Λάσκαρης πήγε κατευθείαν στον τελικό αφού δεν ήταν πολλές οι συμμετοχές. Όμως ακυρώθηκε, αφού ξεκίνησε τις προσπάθειες από τα 5.10μ. όπου είχε τρεις άκυρες και δεν μπόρεσε να πάρει κατάταξη. Να σημειώσουμε ότι στο αγώνισμα αυτό ο 18χρονος Εμμανουήλ Κάραλης έκανε νέο Παγκόσμιο ρεκόρ στην κατηγορία του με 5.78μ. εντυπωσιάζοντας. Έχει προπονητή τον Μεγαλοοικονόμου, αυτόν που έχει και ο Ν. Νεράντζης, ο οποίος μετά το τροχαίο ατύχημα που είχε για φέτος δε θα μπορέσει να έχει συμμετοχή σε αγώνες.