Σάββατο 27.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Χάντμπολ, Α2 Γυναικών: Ο Φαίακας εύκολα 26-12 τον Κερκυραϊκό

ΧΑΝΤΜΠΟΛ
10 Μαρτίου 2024 / 19:58

Ο Φαίακας σε εξ αναβολής παιχνίδι για το πρωτάθλημα χάντμπολ της Α2 Γυναικών νίκησε εύκολα τον νεανικό Κερκυραϊκό με 26-12 και συνεχίζει την προσπάθεια ώστε να μπορέσει να μπει στα μπαράζ ανόδου στο τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Στο α΄ μέρος ο Κερκυραϊκός, παρά την απειρία των νεαρών παικτριών του, στάθηκε αρκετά καλά, με τον Φαίακα να έχει το ισχνό προβάδισμα με 9-7. Όμως στην επανάληψη μίλησε η πείρα και η ποιότητα του Φαίακα που μπήκαν αποφασιστικά  με ένα σερί 6-0 στο δεκάλεπτο «καθάρισαν» το ματς  και το σκορ άνοιξε στη συνέχεια πολύ, ενώ έφτασε η διαφορά στα 14 γκολ, απόλυτα δίκαια με βάση την εμφάνιση των δυο ομάδων.

Πεντάλεπτα: 1-0, 2-1, 4-2, 6-2, 7-3, 9-7 (ημίχρονο), 12-7, 15-7, 20-8, 26-10, 26-11, 26-12 τελικό.

Φαίακας: Μπαλάφα 1, Κυριαζή 2, Ιμέρ, Μάμαλου 5, Καρβούνη, Δουμπού 6, Βλάχου, Ιωάννου 5, Ντάλλα, Βαρζακάκου, Βάπτισμα 1, Κούλα, Κοντούλη.

Κερκυραϊκός: Γαρνάβου 3, Κούρκουλου Μ. 3, Κούρκουλου Χρ. 3, Σούλα, Πηγάδη 1, Σκορδίλη, Πλασκασοβίτη, Γαρδικιώτη, Κολοβού, Δέλλιου 1, Παραμυθιώτη, Μπροσκάι, Πουλημένου, Τρικούδη 1.