Πέμπτη 09.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Μπάσκετ, Β΄ Κατηγορία Βορειοδυτικής Ελλάδος: Η ΓΕ Κέρκυρας στο ντέρμπι 63-45 τον Ναυσίθοο

Β ΕΣΚΑΒΔΕ
24 Φεβρουαρίου 2024 / 20:29

Ήταν η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα των κιτρινομπλέ

Για την Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ έγιναν οι αγώνες της 2ης αγωνιστικής του β΄ γύρου όπου περιλαμβανόταν και το ντέρμπι ΓΕΚ-Ναυσίθοου, με την τυπικά γηπεδούχο να κερδίσει το ματς και να «βάζει» φωτιά στην κορυφή, αφού μειώθηκε η διαφορά των δυο ομάδων, ήταν η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα των κιτρινομπλέ.

Η ΓΕ Κέρκυρας που θέλει να επιστρέψει στην Α΄ κατηγορία, δεν είχε απλά δύσκολο έργο απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως ο Ναυσίθοος, αλλά έπρεπε να καλύψει και τη διαφορά της ήττας (77-62) του α΄ γύρου, ώστε σε ισοβαθμία με τον αντίπαλο να έχει το πάνω χέρι και τα κατάφερε.

Η άμυνα είναι αυτή που κέρδισε το ματς, η ΓΕΚ που ήταν πίσω στο σκορ 14-17 στο α΄ δεκάλεπτο, δέχθηκε μόλις 6 πόντους στο β΄ και έκλεισε το ημίχρονο 31-23 με ένα επί μέρους 17-6, καλύπτοντας ουσιαστικά και τη μισή διαφορά. Στις αρχές του γ΄ δεκάλεπτου μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα, προηγήθηκε και με 16 πόντους αλλά σταδιακά μείωσε στους 11 ο Ναυσίθοος,  με τη ΓΕΚ να έχει κωλύσει επιθετικά, μπήκε όμως στον αγώνα ο Πάλλης και με αλλεπάλληλα καλάθια, έδωσε τις επιθετικές λύσεις που χρειαζόταν η ομάδα με το δεκάλεπτο να τελειώνει 49-36. Στο δ΄ δεκάλεπτο διαφορά έφτασε και τους 19 πόντους και μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα η ΓΕΚ να φτάσει στο 63-45 και να ελπίζει. Βέβαια ο Ναυσίθοος κρατάει την τύχη στα χέρια του, αφού προηγείται στο βαθμολογικό πίνακα, η ΓΕΚ περιμένει κάποιο στραβοπάτημα, ενώ η ίδια πρέπει να κερδίσει όλα τα ματς ως το τέλος.

Ο έμπειρος Καποδίστριας δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Πήγασο Νότιας Κέρκυρας με 75-41, σε ένα μέτριο ποιοτικά παιγνίδι, με τους φιλοξενούμενους έχοντας μια νεανική ομάδα να παλεύουν, αλλά επιθετικά ήταν αδύναμοι.