Πλησίασε κι άλλο την κορυφή ο ΑΟΚΚ

Football League
20 Ιανουαρίου 2019 / 17:21
Σπύρος Πίκουλας

ΣΠΑΡΤΗ. Πηγαίνοντας στη Λακωνία ο ΑΟΚΚ ήθελε μόνο ένα αποτέλεσμα, τη νίκη, για να περάσει μόνος 2ος στη βαθμολογία

της Football League, μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή, μετά το 1-1 ανάμεσα σε Απόλλωνα Λάρισας και Βόλο. Κατάφερε σχετικά εύκολα να φτάσει στο στόχο του και με νίκη 2-1 πήρε αυτό που ήθελε.
Η ομάδα ξεκίνησε με δυο αλλαγές στην αρχική της ενδεκάδα, σε σχέση με αυτήν που έπαιξε με τον Ηρόδοτο, αφού  Ιωάννου και Ζορμπάς λόγω τραυματισμών δεν μπόρεσαν να παίξουν. Ο ΑΟΚΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα, κυνήγησε το γκολ, έκανε δυο καλές φάσεις στο πεντάλεπτο με Κόντο και Μότα, είχε τον έλεγχο σε όλο το ημίχρονο, ενώ κινδύνευσε στο 28΄ όταν ο Βλαχομήτρος από καλή θέση αστόχησε, ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ένα καλοχτυπημένο φάουλ από τον Κόντο δεν έφερε αποτέλεσμα.
Η ομάδα του Δ. Σπανού ξεκίνησε επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε γρήγορα στο γκολ στο 53΄ όταν ο Κόντος ελίχθηκε, βρήκε στην περιοχή τον Μότα και αυτός εύκολα έκανε το 0-1. Μετά από το γκολ είχε τον έλεγχο του αγώνα και έψαξε ένα δεύτερο γκολ για να κλειδώσει το παιχνίδι. Κάτι που κατάφερε στο 74΄ με τον Τουράμ. Στις καθυστερήσεις η Σπάρτη σκόραρε με τον Ντιεντέ, αλλά ήταν ήδη αργά και ο ΑΟΚΚ πήρε μια ακόμη σημαντική νίκη.

ΑΟ Σπάρτη (Τσερνίσοφ): Πάντος, Αρώνης, Φραγκούλης, Κολτσίδας, Καλούσης, Παυλής, Κωνσταντινόπουλος, Νάτσης, Κοζάκης, Τιεντσέ, Βλαχομήτρος.

ΑΟΚ Κέρκυρα (Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Σανδραβέλης, Θεοδωράκης, Κούρος, Ν. Κρητικός, Κόντος, Λινάρδος, Μότα, Βίλα (69′ Αποστολίδης), Τουράμ.