Ασημένιο μετάλλιο για τον κολυμβητή Άκη Παγκράτη στην Κροατία

Άκης Παγκράτης
19 Σεπτεμβρίου 2022 / 12:26

Στο 1ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Oceanman 2022 στο νησί Hvar, Starigrad

ΚΡΟΑΤΙΑ. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο αθλητής κολύμβησης Άκης Παγκράτης στην απόσταση 5.000μ στο 1ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Oceanman 2022 που διεξήχθη το Σάββατο στο νησί Hvar, Starigrad της Κροατίας.

Έλαβε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία του Μ40, την 10η θέση γενικής ανδρών και την 13 θέση γενικής κατάταξης αγώνα ανάμεσα σε 36 συμμετοχές ενώ δηλώθηκαν 54.

Ηταν η μοναδική ελληνική συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ενώ συνολικά οι αθλητές/τριες ήταν από 34 χώρες.

Οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδιαίτερα απαιτητικές λόγω των ισχυρών ρεμάτων κατά τη διάρκεια  του αγώνα.

Επόμενος αγώνας είναι το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Oceanman 2022 τον Οκτώβρη όπου έχει ήδη την πρόκριση απο τον αγώνα του Μαΐου στην Ιταλία Cattolica Rimini. Ο τελικός του παγκοσμίου Oceanman θα διεξαχθεί για πρώτη φορά στην χώρα μας στο Ρέθυμνο Κρήτης.