Στην 5η θέση στην Ελλάδα οι κορασίδες (Κ15) του ΝΑΟΚ

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ –ΝΑΟΚ
27 Ιουνίου 2022 / 15:38
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

ΑΘΗΝΑ. Οι κορασίδες του ΝΑΟΚ (Κ15) πήραν την 5η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, μια μεγάλη διάκριση αν σκεφτεί κανείς κάτω από ποιες συνθήκες κάνουν προπόνηση και την αδυναμία φιλικών αγώνων που θα βοηθούσε στην καλύτερη παρουσία τους στα τελικά.

Στην Αθήνα έγιναν οι τελικοί, με τις οκτώ ομάδες που είχαν προκριθεί να χωρίζονται σε δυο ομίλους και τον ΝΑΟΚ να είναι στον 1ο μαζί με ΠΑΟΚ, Πανιώνιο και Νηρέα Χαλανδρίου. Ο ΝΑΟΚ έχασε από τον μετέπειτα πρωταθλητή ΠΑΟΚ με 7-6, σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, από τον Πανιώνιο έχασε 8-4, ενώ νίκησε τον Νηρέα Χαλανδρίου 10-4 και τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου.

Όλα τα αποτελέσματα: Πανιώνιος-Νηρέας Χαλ. 12-8, ΠΑΟΚ- ΝΑΟ Κέρκυρας 7-6, Πανιώνιος- ΝΑΟ Κέρκυρας 8-4, ΠΑΟΚ- Νηρέας Χ. 16-4, ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 8-6, Νηρέας Χ.-ΝΑΟ Κέρκυρας 4-10.

Η βαθμολογία: ΠΑΟΚ 9, Πανιώνιος 6, ΝΑΟΚ 3, Νηρέας 0.

Στον άλλο όμιλο η βαθμολογία ήταν:  ΑΝΟ Γλυφάδας 9. Ολυμπιακός 6, ΝΟ Χανίων 3, ΝΟ Βουλιαγμένης  0.

Στα ημιτελικά ο ΠΑΟΚ νίκησε  9-8 τον Ολυμπιακό  και ο ΑΝΟ Γλυφάδας επιβλήθηκε 19-8 του Πανιώνιου. Ο ΠΑΟΚ νίκησε 15-13 τον ΑΝΟΓ στον τελικό και πήρε το πρωτάθλημα και ο Ολυμπιακός τον Πανιώνιο 17-11 και ήλθε 3ος.

Ο ΝΑΟΚ αγωνίστηκε για την 5η θέση με τον ΝΟ Χανίων, νίκησε  6-5 και την κατέκτησε ενώ για την 7η θέση είχαμε Νηρέας Χαλανδρίου- ΝΟ Βουλιαγμένης 6-12.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια του ΝΑΟΚ και στον προπονητή Σπύρο Τσιμίνο για την εξαιρετική παρουσία της ομάδας, η οποία είναι σχεδόν έτοιμη για να συμμετάσχει αν όχι φέτος από την επόμενη χρονιά και στο πρωτάθλημα γυναικών, αν αυτό κριθεί σωστό από προπονητικό τιμ και διοίκηση.

Συνεργάστηκε το 1979 με την «Αθλητική Πορεία» 2 χρόνια. Αρχές του ΄92 για 25 χρόνια στο «Κερκυραϊκό Βήμα», από το 1994 εκδότης - διευθυντής στα «Κερκυραϊκά Σπορ», από το 2000 για 15 χρόνια στο «ΦΩΣ των ΣΠΟΡ», τα τελευταία 9 χρόνια στην «ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ». Επίσης συνεργάστηκε με την τηλεόραση του Corfu Chanel και Start TV συνολικά 15 χρόνια