Πέμπτη 28.03.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Νίκη για τον Ιόνιο, έχασαν ΚΓΣ και Φαίακας

Μπάσκετ
28 Nov 2021 / 13:16

ΚΕΡΚΥΡΑ. Αναμενόμενα τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής για τις κερκυραϊκές ομάδες, με τον Ιόνιο να είναι η μόνη που κέρδισε, ενώ ΚΓΣ και Φαίακας, λύγισαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Αναλυτικά:

Πρωτέας – Ιόνιος 35-78
Η διαφορά δυναμικότητας που έχουν ο Πρωτέας Ηγουμενίτσας με τον Ιόνιο αποτυπώθηκε στο σκορ με το οποίο η Κερκυραϊκή ομάδα συνέτριψε τον αντίπαλό της, έχοντας «καυτούς» τους Νεδέλκο και Σούκερα με 27 και 25 πόντους αντίστοιχα.
Τα δεκάλεπτα: 13-25, 21-50, 29-72, 35-78
Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Βαζούκης): Ντούμας 7(2), Πανταζής, Ευστρατίου 3(1), Βασιλάκος 7(1), Μπέζας 2, Δήμος 3, Αηδόνης 3(1), Κόρος 2, Μπιλιούρης, Βενέτης 8
Ιόνιος (Κοντογιάννης): Μιχέλης, Παπαθανασίου 3, Τσιτσές 9, Νεδέλκος 27(1), Γουστέρης, Αθανασίου, Σούκερας 25(6), Γεωργακόπουλος 6, Κάντας 8, Μαγκανάς.

Πύρρος Αρταίων – Φαίακας 71-54

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό και στοίχισε την ήττα στον Φαίακα, αφού ένα επί μέρους 29-10 από την ομάδα της Άρτας, έφερε το τελικό 71-54 και ανέτρεψε το 42-44 σκορ στο 30΄.
Τα δεκάλεπτα: 19-15, 31-26, 42-44, 71-54
Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Ευθυμίου 14(2), Θεοδωρής, Λώλος 2, Οικονομίδης 8(2), Σκορδής 5, Αναγνώστου, Κωσταπαππάς 10(3), Γιαννάκης 6(1), Παπαδημητρίου 10, Παπαρούνης, Δημητρίου 16(2)
Φαίακας Κέρκυρας (Δεσύλλας): Δρακωτός 13(2), Γκέκος 10, Βλασώρος, Αγιούς 9, Στεμπάρης 15, Κακαρούγκας, Μουρμούρης 2, Σέκας, Τζιανούμης 5, Λούρος

Κερκυραϊκός – Νικόπολη 59-70

Ο Κερκυραϊκός πάλεψε το ματς με την Νικόπολη, αλλά η επιθετική του αδυναμία δεν τον βοήθησε να φτάσει στη νίκη, αν και προηγήθηκε 36-31 στο ημίχρονο. Η ομάδα της Πρέβεζας που μαζί με τον Ιόνιο είναι οι μόνες αήττητες ανέβασε απόδοση στο β΄ μέρος και πήρε το ματς.
Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-31, 44-51, 59-70
Κερκυραϊκός (Γεωργίου): Αλαμάνος 2, Πετρόπουλος, Σπίνουλας 16(3), Μπατσομίτης, Περούλης 19, Βασιάδης, Ίσσαρης 8(1), Γογγάκης 5(1), Σκουροδήμος, Παπαβλασόπουλος 9(1), Περατινός, Κάρνας
Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Κοντογιάννης 23, Τσιτσώνης 8(2), Παπίρης, Ζαλοκώστας 3(1), Παπαμιχαήλ 9, Μακρόπουλος 13, Αντύπας 10(2), Δούβλης 4