Γ΄ Εθνική- 2ος Όμιλος :Ήττα στην πρεμιέρα για την ΑΕΛ 3-0 στη Μηχανιώνα

ΜΗΧΑΝΙΩΝΑ. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής η ΑΕ Λευκίμμης έπαιξε το μεσημέρι του Σαββάτου στη Μηχανιώνα

23
Οκτωβρίου / 2021

κόντρα στον Ποσειδώνα και γνώρισε την ήττα με 3-0. Οι γηπεδούχοι πιο ουσιαστικοί, πήραν δίκαια τη νίκη εκμεταλλευόμενοι τη νωθρότητα της ΑΕΛ σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Η ΑΕ Λευκίμμης, μόλις στο ξεκίνημα του ματς και για 10-15 λεπτά έδειξε ότι ήταν αποφασισμένη να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, αλλά από κει και πέρα, νωθρή, χωρίς δυνάμεις, με παίκτες που δεν πήγαιναν πρώτοι στη μπάλα, χωρίς το πάθος που διακρίνει την ομάδα, δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του ματς να πείσουν ότι θα μπορούσαν να γυρίσουν το σκορ, αφού βρέθηκαν να χάνουν 1-0 στο ημίχρονο με γκολ του Ντούγκα στο 26΄ που πέρασε δυο αμυντικούς μέσα στην περιοχή και με σουτ από πλάγια νίκησε τον Βάτσιο.

Μάλιστα στην επανάληψη, περιμέναμε μια πιο δυνατή ΑΕΛ, όμως το ίδιο νωθρή και αργή ήταν και σε αυτό το σαρανταπεντάλεπτο, με τους γηπεδούχους να βγαίνουν γρήγορα στη κόντρα και να πιάνουν τον ύπνο την κερκυραϊκή άμυνα. Έτσι με κεφαλιά του Τσακιρίδη στο 55΄και σουτ του Ντούγκα στο 73΄ έγινε το 3-0, με την ΑΕΛ σε όλο αυτό το διάστημα να απειλεί στο 65΄με κεφαλιά του Θεοδωράκη.
Αναμφίβολα βαριά ήττα, αλλά και πέρσι με ήττα ξεκίνησε η ΑΕΛ εκτός έδρας (στο Καναλάκι) αλλά ήταν η μοναδική στο πρωτάθλημα. Δεν σημαίνει όμως τίποτα, η ΑΕΛ θα το ξεπεράσει και σίγουρα η συνέχεια θα είναι πολύ καλύτερη.

Διαιτητές: Β. Αργυρός (ΕΠΣ Πέλλας),  Δ. Αδραμάνης και  Ν. Αρεστής (ΕΠΣ Πέλλας).
Ποσειδών Μηχανιώνας (Δ. Κάλφας): Παπαδόπουλός, Παραϊζίδης, Δεληγιαννίδης, Λαγόντζος, Καστροιτσές, Κουτσοβαγγέλης, Μόλα, Κουκουλέκης Α., Τσακιρίδης, Ξανθόπουλος, Ντούντα (έπαιξαν και οι Φούσκας, Κουκουλέκης Δ., Παπαγεωργίου, Τούλης).
ΑΕ Λευκίμμης (Α. Δρακόπουλος): Βάτσιος, Γρηγοριάδης, Κωστακιώτης, Πουλημένος, Μοτσοβίλα. Νίκιτς Κιπτίου, Πανταζής, Θεοδωράκης, Γεωργακόπουλος, Τσολάκης (έπαιξαν και οι Τσεβανέδης, Βασιλάκης, Κουλούρης, Γαρδικιώτης).

Δηλώσεις προπονητή  ΑΕΛ, Α. Δρακόπουλου:
«Η αλήθεια είναι ότι σήμερα δεν μπήκαμε καθόλου στο  γήπεδο, η ήττα αυτή πρέπει να μας δώσει ένα καλό μάθημα, να μας παραδειγματίσει, να δούμε τα λάθη μας. Κάθε αρχή είναι δύσκολη και κρύβει εκπλήξεις, δεν είναι η Λευκίμμη αυτή που ξέρουμε, με πάρα πολλά λάθη, χωρίς υπομονή, με πολύ εκνευρισμό, αυτά πρέπει να τα δούμε στη συνέχεια να γίνουν παράδειγμα να μην επαναληφθούν».