Παρασκευή 19.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ-20: Ασημένιος ο Ντουραχάνης, χάλκινο ο Χαρίρ

Στίβος
05 Ιουλίου 2021 / 17:46

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο 3-4/7 στο Καυτανζόγλειο Στάδιο,

η κερκυραϊκή παρουσία ήταν αναμενόμενη και η επιστροφή με δυο μετάλλια λογική. Ο Σπύρος Ντουραχάνης του ΑΟ Κέρκυρα ήταν ασημένιος στα 800μ. και μάλιστα εξασφάλισε και τη συμμετοχή του στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ-20, ενώ ο Αθανάσιος Χαρίρ στον ακοντισμό πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Αθανάσιος Χαρίρ, μαζί με τον προπονητή του Σταμάτη Σουβλάκη

Τα πλασαρίσματα των άλλων παιδιών της Κέρκυρας ήταν αναμενόμενα με βάση τις επιδόσεις με τις οποίες πήγαν να αγωνιστούν, ίσως ένα μετάλλιο από την Μουρτσινούδη να ήταν μέσα στις δυνατότητές της.

Πρέπει να σημειώσουμε ότι οι περισσότεροι αθλητές της Κέρκυρας ήταν μικρότερης ηλικίας, κάτω και από 18 χρόνων και έξι από εννέα παιδιά που πήραν μέρος θα αγωνιστούν και στο αντίστοιχο πρωτάθλημα Κ-18 σε μια εβδομάδα στον Βόλο.

Τα αποτελέσματα

Γυναίκες
  • Στα 400μ. η 17χρονη Τζιβανίδη Πολυξένη του Γ.Σ. Κέρκυρας πήγε με την 9η επίδοση (59.47) έκανε 1.00.81 και πήρε την 10η θέση, με νικήτρια την 19χρονη την Λάμπογλου Ευαγγελία με χρόνο 58.52 του Γ.Σ. Άθλος Κερατσινίου.
  • Στο άλμα εις ύψος η 16χρονη Λιντοβόη Μελίνα του Κερκυραϊκού κατετάγη τελικά 9η πέρασε τα 1,58μ. (είχε 1,61μ.), έκανε ίδια επίδοση με την 7η και 8η αλλά είχε χειρότερη επίδοση στις προσπάθειες, ενώ 1η ήταν η Βιργινία Κουλημέντα του ΑΟ Φιλοθέης με 1,75μ.
  • Στο άλμα επί κοντώ η 17χρονη Ηρώ Βραδή με επίδοση) 3,80μ. πήρε την 4η θέση, ενώ νικήτρια ήταν η Ηλιάνα Τριανταφύλλου του Γ.Σ. Σέρρες 93 ΄που πέρασε τα 4,12μ.
  • Στο άλμα τριπλούν η 17χρονη Μουρτσινούδη Μαριάνα του Κερκυραϊκού πήγε με επίδοση 12,15μ. που αν την έπιανε θα κέρδιζε το χάλκινο μετάλλιο, έμεινε στο 11,73μ. και κατέκτησε την 5η θέση, ενώ τη νίκη πήρε η Σωτηρία Ράπτη με 13,05μ. του ΑΓΣ Ιωαννίνων.
  • Στο άλμα εις μήκος η Μ. Μουρτσινούδη έμεινε μακριά από το ρεκόρ της 5,65μ. νε άλμα στα 5,18μ. (είχε κάνει στον προκριματικό 5,29μ.) πήρε την 8η θέση, με νικήτρια την Σωτηρία Ράπτη του ΑΓΣΙ με άλμα στα 5,94μ.
Άνδρες
  • Η φοβερή προσπάθεια στα 800μ. του 18χρονου Σπύρου Ντουραχάνη του ΑΟ Κέρκυρα δεν του χάρισε το χρυσό μετάλλιο, αλλά το αργυρό, αφούτ έχασε πάνω στο νήμα για 5 χιλιοστά του δευτερολέπτου κάνοντας 1.51.68 έναντι 1.51.63 που έκανε ο Ηλίας Αργύρης της Ολυμπιάδας Πατρών.
  • Χάλκινο μετάλλιο στον ακοντισμό από τον 17χρονο Αθανάσιο Χαρίρ του Κερκυραϊκού που «κάρφωσε» το ακόντιο στα 54,59μ., νικητής ήταν με 61,47μ. ο Οδυσσέας Τζειρανίδης του Αετού Θεσσαλονίκης.
  • Στο άλμα εις μήκος ο 17χρονος Μουμούρης Γεώργιος του Κερκυραϊκού πήγε με την 28η επίδοση 6,24μ., μπόρεσε να την βελτιώσει κάνοντας 6,38μ. αλλά κατετάγη στην 22η θέση.
  • Στο άλμα επί κοντώ ο 19χρονος Σκορδίλης Στυλιανός του Κερκυραϊκού πήρε την 7η θέση με επίδοση 4,20μ., ενώ νίκησε με 5,10μ. ο Χύτας Σωτήρης της ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας Παλλήνης.
  • Στη σφαιροβολία ο 18χρονος Πουλής Πέτρος του Κερκυραϊκού πήρε την 7η θέση με βολή 15,55μ., ενώ νικητής ήταν ο Γεννίκης Κων/νος του ΟΦΚΑ Σέρρες με 18,75μ.