Γ΄ Εθνική: Νίκη για την ΑΕ Λευκίμμης, έχασε στο Καναλάκι η Κέρκυρα

Γ΄ Εθνική
01 Nov 2020 / 19:56

ΚΕΡΚΥΡΑ. Η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ήταν λειψή αφού ως γνωστόν λόγω κορωνοϊού, δεν έγιναν δυο παιχνίδια, στο ένα μάλιστα θα έπαιρνε μέρος ο ΟΦΑΜ

Για την Κέρκυρα είχαμε μια νίκη και μια ήττα αφού η «Βασίλισσα» του Νότου, έστω και δύσκολα, έκαμψε την αντίσταση της Θύελλας Μοναστηρακίου με 3-2. Η ΑΕΛ προηγήθηκε στο ημίχρονο με δυο γκολ του Τσεβανέδη στο 13΄ και 34΄, όμως στις αρχές του β΄ μέρους και μέσα σε δώδεκα λεπτά (47΄ και 59΄) οι αντίπαλοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Βασίλα, αλλά ο Κυπτίου στο 77΄ λύτρωσε την κερκυραϊκή ομάδα, έκανε το 3-2 και της έδωσε το τρίποντο.

Από την πλευρά του, ο ΑΟΚ Κέρκυρα είναι γνωστό ότι έχει πάρα πολλά προβλήματα επειδή φτιάχτηκε μόλις μια βδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, έχοντας σαν βάση την Κ19 της περσινής Κασσιόπης. Παίζοντας με έναν αντίπαλο ο οποίος στοχεύει μόνο το πρωτάθλημα, δέχτηκε πέντε γκολ και έχασε με το βαρύ 5-0. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν ο Νικολάου στο 35΄, ο Ντόκος στο 40΄, Κυριάκης στο 48΄, Γεωργάκης με κεφαλιά στο 80΄ και ο Ντόκος στο 85΄.