Πέμπτη 18.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Έχασε την ευκαιρία για την πρώτη του νίκη ο Φαίακας

Handball Premier
28 Σεπτεμβρίου 2020 / 17:12

Αν και κρατούσε τους βαθμούς της νίκης στα χέρια του στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο Φαίακας, έφυγε από τη Νάουσα με τον βαθμό της ισοπαλίας

ΝΑΟΥΣΑ. Ο Φαίακας, αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ, ακόμη και με εννέα γκολ διαφορά στο 25΄ του αγώνα κόντρα στον Ζαφειράκη, για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ, δεν κατάφερε στο τέλος να πάρει τη νίκη, με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο 25-25, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στην τελευταία φάση του. Πήρε βέβαια έναν σημαντικό βαθμό εκτός έδρας, έχασε όμως μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τους βαθμούς της νίκης σε ένα παιχνίδι που ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ και φαινόταν να είναι δικό του.
Η ομάδα του Ν. Ριγανά πήρε κεφάλι από το πρώτο πεντάλεπτο και στο ημίχρονο πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 8-14. Όμως αν και στο 35΄ ξέφυγε με 9-16, στη συνέχεια ο Ζαφειράκης «πριόνιζε» τη διαφορά, στο 50΄ το σκορ ήταν 19-23, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους 6-2 οι γηπεδούχοι στέρησαν τη νίκη από την κερκυραϊκή ομάδα.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-6, 5-7, 5-10, 5-14, 8-14 (ημχ.), 9-16, 12-18, 16-20, 19-23, 22-24, 25-25
Ζαφειράκης Νάουσας (Κώστας Δεληγιάννης): Μπουμπουλέντρας, Κότσιφας, Πετρίδης, Πινακούδης, Μαυροδουλάκης 3, Βλάχος, Τσαγκεράς 2, Διδασκάλου, Τζουβάρας, Μάτοβιτς 4, Κρέξης, Πίτος, Τσάτσας 3, Θεοδωρόπουλος 10, Ραντίσεβιτς 1.
Φαίακας Κέρκυρας (Νίκος Ριγανάς): Δούγιας 5, Γιαννακόπουλος 7, Ντόσεν 8, Λε Πεγιέ, Κόντης 2, Βλαχόπουλος, Τσαμουρίδης, Ελευθεριάδης, Χερουβίμ 3, Δελλής 2, Trpchevski, Γεωργαλής, Χάλαρης 2, Όντσεφ 8, Κοσκινάς.
Δίλεπτα: 4-10, Πέναλτι: 3/4 – 4/4, Διαιτητές: Τσιάνας – Νικολαΐδης

Ο Νίκος Ριγανάς δήλωσε μετά τον αγώνα πως «πρέπει να αναθεωρήσουμε κάποια πράγματα. χάθηκε η συγκέντρωση και δεν ανταπεξήλθε η ομάδα σε άμυνα και επίθεση. Ήταν ένα ματς που όπως είχα πει ήταν μονόδρομος. Στο πρώτο ημίχρονο εμφανιστήκαμε όπως η ομάδα που θα έπρεπε να είμαστε, με 7-8 γκολ μπροστά. Δυστυχώς στο δεύτερο ημίχρονο χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας, δεν ανταπεξήλθαμε σε άμυνα και επίθεση και ήρθε το λογικό. Από εδώ και πέρα πρέπει να αναθεωρήσουμε κάποια πράγματα και προσωπικά εγώ ο ίδιος ως προπονητής. Δεν ξέρω τι θα γίνει στη συνέχεια, πρέπει να μιλήσουμε με τη διοίκηση».