Δεν δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός στο ΕΑΚΚ κόντρα στον Φαίακα (φωτορεπορτάζ)

Handball Premier
04 Μαρτίου 2020 / 18:50

ΚΕΡΚΥΡΑ. Τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό αντιμετώπισε ο Φαίακας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Handball Premier, έχοντας σαφώς ένα πολύ δύσκολο έργο,

αλλά με σκοπό να προσπαθήσει για το καλύτερο. Και μπορεί να ξεκίνησε με δύο γκολ του Χαρουβείμ και να προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε πως είναι πολύ ποιοτική ομάδα που δεν κατάφερε να συναγωνιστεί.
Έτσι με την πάροδο του χρόνου οι Πειραιώτες πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Φαίακα να είναι κοντά, αλλά σταδιακά ο Ολυμπιακός ξέφυγε και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 7-14.
Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί, στο 36΄ο Φαίακας απλά μείωσε σε 10-16, αλλά οι Πειραιώτες χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία έφτασαν σε μια άνετη νίκη με 17-31, με ένα επί μέρους 10-17 στο δεύτερο ημίχρονο.
Για τον Φαίακα η ισοπαλία Άρη Νίκαιας – Φίλιππου ήταν ότι καλύτερο και η παραμονή χωρίς μπαράζ είναι πλέον εφικτή.
Να σημειώσουμε ότι ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Βάγια, ο οποίος με προσφορά 25 χρόνων στον Φαίακα, τιμήθηκε, χειροκροτήθηκε και μένει στις καρδιές όλων, ενώ σίγουρα θα βοηθήσει από άλλο πόστο.