Πέμπτη 28.03.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Πρωταθλητής Ελλάδας -ξανά- ο Κερκυραίος πυγμάχος Ισίδωρος Κεφαλληνός (photos)

Πυγμαχία
20 Οκτωβρίου 2019 / 09:17

Όπως και το 2018, έτσι και φέτος, ο αθλητής του Π.Α.Ο. Κέρκυρας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πυγμαχίας Μικρών Ηλικιών στην κατηγορία των 80kg

ΚΕΡΚΥΡΑ.    Πρωταθλητής Ελλάδας στην πυγμαχία αναδείχθηκε για δεύτερη φορά ο Κερκυραίος αθλητής, Ισίδωρος Κεφαλληνός.

Ο πυγμάχος του Π.Α.Ο. Κέρκυρας κρέμασε στο στήθος του το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 80kg, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πυγμαχίας Μικρών Ηλικιών, που φιλοξενήθηκε στην Καβάλα.

Περισσότεροι από 180 αθλητές και αθλήτριες, μαζί με τους προπονητές και τους συνοδούς τους φιλοξενήθηκαν στην όμορφη πόλη της Μακεδονίας, στο πλαίσιο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Πυγμαχίας Παίδων-Παμπαίδων-Κορασίδων-Παγκορασίδων, με τους αγώνες να διεξάγονται στο κλειστό γυμναστήριο του 6ου Γενικού Λυκείου Καβάλας. Σημειώνεται ότι τα προηγούμενα χρόνια η εν λόγω διοργάνωση διεξαγόταν στην Ελευθερούπολη.

Ο αθλητής του Πυγμαχικού Αθλητικού Ομίλου Κέρκυρας, Ισίδωρος Κεφαλληνός, με προπονητή τον Χρήστο Μοσχάτ, αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για δεύτερη χρονιά, καθώς είχε ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου και στην διοργάνωση του 2018, δίνοντας τη δυνατότητα στην κερκυραϊκή πυγμαχία να πανηγυρίσει -τότε- για πρώτη φορά μετά από μια «στείρα» πενταετία την κατάκτηση ενός χρυσού μεταλλίου. Και φέτος, ο Ισίδωρος Κεφαλληνός πέτυχε το Back2Back...