Πέμπτη 25.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Χάντμπολ: Ήττα του Φαίακα 25-22 στην Αθήνα από τον Δούκα

Χάντμπολ
15 Φεβρουαρίου 2020 / 18:41

Μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη ο Φαίακας κόντρα στον Δούκα στην Αθήνα, αλλά έχασε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες

και σε κάποια λάθη του τελευταίου δεκάλεπτου, εκεί όπου κρίθηκε τελικά το ματς. Όμως έχει σημασία ότι στο 29:28 ο Κουμαραδέλης τραυματίστηκε στο γόνατο, με ανησυχίες να υπάρχουν από την πλευρά του Φαίακα ότι μπορεί να έχει υποστεί ρήξη χιαστών και μετά τον Τσαμουρίδη να έχουμε μια ακόμη απώλεια, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.
To πρώτο εικοσάλεπτο ήταν πολύ κακό για τον Φαίακα, βρέθηκε 10-2 πίσω στο σκορ (20:20), μάζεψε τη διαφορά στο ημίχρονο σε 10-9, ήταν μέσα στο ματς και διεκδικούσε τη νίκη ως το 50:00 με το σκορ να είναι 17-16, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους 8-4 οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη.
Πεντάλεπτα: 3-0, 5-1, 7-2, 9-2, 10-4, 10-9 (ημχ.), 11-9, 13-11, 15-13, 17-16, 20-17, 25-22
Δούκας (Μπούνας): Ζαλώνης, Κρητικός 7, Τόμπρος 1, Μελετάκος 1, Καραδήμας, Ζαρίκος, Πανταζής, Τζάνος, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 7, Τότος 5, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Πάνου 4.
Φαίακας (Ριγανάς): Κουμαραδέλης, Δούγιας 6, Δέσπος 1, Κουλούρης, Γιαβασίδης 3, Σκουρτάι, Γεωργαλής, Χερουβείμ 3, Δελλής 5, Όντσεφ 4, Βλαχόπουλος, Χάλαρης, Γιαννακόπουλος, Καραγκιοζίδης, Νάστος.
Διαιτητές: Συρεπίσιος – Μερτινιάν. Δίλεπτα: 5 – 6, Πέναλτι: 2/2 – 3/3