Ήττα στο 96΄ για τον ΑΟΚ Κέρκυρα

ΗΡΑΚΛΕΙΟ. Ο Εργοτέλης σκοράροντας στο 96΄, έκαμψε την αντίσταση του ΑΟΚ Κέρκυρα και πήρε τη νίκη με 2-1,

11
Νοεμβρίου / 2019

σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι. Άδικο το αποτέλεσμα για την κερκυραϊκή ομάδα, που στάθηκε πολύ καλά και άξιζε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.
Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις, ο Εργοτέλης είχε περισσότερο την μπάλα στα πόδια του, αλλά ο ΑΟΚΚ προσπαθούσε να βγει στην επίθεση κυρίως με τον Βουκελάτο από αριστερά, με λίγες τελικές και χωρίς ουσιαστικά να ανησυχήσει ο αντίπαλος τερματοφύλακας, με καλύτερη στιγμή στο 40΄ με τον Βουκελάτο να βγαίνει μόνος του, να καθυστερεί και να τον κόβει ο Σπίριακ.
Στην επανάληψη όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι πήγαινε προς το 0-0, αλλά στο 64΄ μία άστοχη έξοδος του 18χρονου τερματοφύλακα Παγκράτη ,έδωσε το δικαίωμα στον Κουάτενγκ με κοντινό σουτ να κάνει το 1-0. Ο ΑΟΚΚ αντέδρασε και στο 88΄ ισοφάρισε, όταν ο Βουκελάτος αξιοποίησε σέντρα του Αμαραντίδη και έκανε το 1-1. Ο διαιτητής έδειξε 4 λεπτά καθυστερήσεων και μετά από μία διακοπή για πρώτες βοήθειες σε παίκτες της ΑΟΚΚ και συγκεκριμένα στο 95:25, ο Ροβίθης με κεφαλιά έκανε το τελικό 2-1, δίνοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα της Κρήτης.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Μπούσης, Μπατζιος, Σπίριακ, Μπρους, Τσέλιος, Κούατενγκ, Γροντής (76' Μπουτσάκης) Μανουσάκης (58' Ροβίθης), Έφορντ (61' Μπαράτα).

ΑΟΚ Κέρκυρα (Λεωνίδας Βόκολος): Παγκράτης, Πιαστόπουλος, Παναγιωτίδης (76' Κ.Β Γεωργακόπουλος), Τσιμπούκας, Αγιώτης, Κρητικός, Βασιλούδης, Βουκελάτος, Κ.Λ Γεωργακόπουλος (86' Λεπενιώτης), Παυλής (70' Αμαραντίδης), Μίσκου.