Παρασκευή 29.03.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Νικηφόρα η κερκυραϊκή πρεμιέρα στη Γ΄ Εθνική

Γ΄ Εθνική
22 Σεπτεμβρίου 2019 / 16:42

Με νίκες ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής για τις ΑΕ Λευκίμμης και Θιναλιακό, καθώς αμφότεροι έκαναν το καλύτερο

ποδαρικό στη σεζόν 2019 - 2020.
Η ΑΕΛ κέρδισε στη Φωκίδα τον Απόλλωνα Ευπαλίου με 2-1, παρόλο που δεν είναι 100% έτοιμη και ενώ βρέθηκε από το πρώτο ημίχρονο πίσω στο σκορ, μετά από γκολ του Ρουμπάτου στο 28΄. Όμως στην επανάληψη, πέρασε στην αντεπίθεση και στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να να γυρίσει το παιχνίδι. Συγκεκριμένα, ο Κυπτίου στο 83΄ ισοφάρισε και ο Τσεβανέδης στο 87΄ έδωσε το πολύτιμο εκτός έδρας τρίποντο στην ομάδα του.
Από την πλευρά του ο Θιναλιακός στην παρθενική του εμφάνιση στη Γ΄ Εθνική, πήρε πολύ μεγάλη νίκη, αφού επιβλήθηκε του Μακεδονικού Φούφα, μίαςέμπειρης ομάδας στην κατηγορία που πρωταγωνιστεί τα τελευταία χρόνια. Ένα γκολ που πέτυχε ο Μπέρντι στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, ήταν αρκετό για να δώσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα της Αχαράβης.