Χάλκινος ο Στέλιος Σκορδίλης στο Πανελλήνιο

Στίβος
05 Ιουλίου 2019 / 08:25
Σπύρος Πίκουλας

ΤΡΙΚΑΛΑ. Ικανοποιητική ήταν η παρουσία των αθλητών της Κέρκυρας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων - κορασίδων (Κ18) που γίνεται στα Τρίκαλα.

Η συγκομιδή ήταν ένα χάλκινο μετάλλιο και ένα πλασάρισμα στην 8αδα, αλλά τα περισσότερα παιδιά ηλικιακά ήταν 1 ή 2 χρόνια μικρότερα και αυτό παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, άλλωστε θα φανεί την επόμενη χρονιά που θα αγωνιστούν ξανά οι Κερκυραίοι αθλητές. Αναλυτικά:

Ο 17χρονος Στέλιος Σκορδίλης, γιος του προπονητή Παύλου Σκορδίλη πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ, με άλμα στα 4,40μ. ισοφαρίζοντας το ατομικό του ρεκόρ. Νικητής αναδείχτηκε ο Χύτας της ΑΕ Μεσογείων Αμεινία με 5,21μ. με ατομικό ρεκόρ και στη 2η θέση ο Αβατάγγελος του Γ.Σ. Σερρών με 4,75μ. Να σημειώσουμε ότι στην 3η θέση ήταν και ο Τεοντοσίου του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος που με τις ίδιες προσπάθειες πέρασε το 4,40μ. όπως ο Στέλιος.
Στην 9η θέση κατετάγη  ο Πέτρος Πουλής του ΚΓΣ στη σφαιροβολία όπου είχε καλύτερη βολή στα 14,69μ. Στη σκυταλοδρομία 4x100 οι κορασίδες του Κερκυραϊκού κατέλαβαν την 8η θέση με τις Βραδή, Μουρτσινούδη, Σεχάτη και Πολίτη, με χρόνο 50’02’’.
Στα 400μ. ο 16χρονος Σπύρος Πέζαρος του Γ.Σ. Κέρκυρας με 52’27’’ κατέλαβε την 15η θέση, αλλά στην κατάταξη μπροστά του ήταν όλοι γεννηθέντες το 2002. Στην 13η θέση ήταν η 15χρονη Πολυξένη Τζιβανίδη με 60’27’’, με τις άλλες αθλήτριες που ήταν ψηλότερα να είναι του 2002.
Στη βαθμολογία της πρώτης ημέρας στους παίδες, ο Κερκυραϊκός ήταν στην 24η θέση με 13,5 βαθμούς, ενώ ο πρωτοεμφανιζόμενος Γ.Σ. Κέρκυρας με 1 βαθμό ήταν 73ος. Στις Κορασίδες ο ΚΓΣ ήταν στην 31η θέση με 10 βαθμούς και ο Γ.Σ. Κέρκυρας στην 78η με 1 βαθμό. Το πρωτάθλημα συνεχίζεται και ολοκληρώνεται την Παρασκευή 5 Ιουλίου με προκριματικά το πρωί και τους τελικούς το απόγευμα.

Συνεργάστηκε το 1979 με την «Αθλητική Πορεία» 2 χρόνια. Αρχές του ΄92 για 25 χρόνια στο «Κερκυραϊκό Βήμα», από το 1994 εκδότης - διευθυντής στα «Κερκυραϊκά Σπορ», από το 2000 για 15 χρόνια στο «ΦΩΣ των ΣΠΟΡ», τα τελευταία 9 χρόνια στην «ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ». Επίσης συνεργάστηκε με την τηλεόραση του Corfu Chanel και Start TV συνολικά 15 χρόνια