ΑΟΚ Κέρκυρα
07 Απριλίου 2019 / 18:24
Σπύρος Πίκουλας

XANIA. Η Κέρκυρα πήγε στην Κρήτη με απουσίες και τα γνωστά προβλήματα των προσφυγών, για να διεκδικήσει το καλύτερο,

κόντρα στον Πλατανιά. Τελικά έχασε με 2-0 και ουσιαστικά τις μαθηματικές ελπίδες για να φτάσει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Να τονίσουμε ότι η αποστολή ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φτάσει στην Κρήτη, αφού πήγε στην Αθήνα οδικώς κι από εκεί με πλοίο στα Χανιά.
Ο Ν. Αναστόπουλος φρέσκαρε αρκετά την ομάδα κι έδωσε εντολή από την αρχή να πιέσει μπροστά και να μη δώσει τη δυνατότητα στον αντίπαλο να αναπτυχθεί. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να κινδυνεύει στις αντεπιθέσεις και μάλιστα σε μία από αυτές στο 9΄ έγινε το 1-0 με γκολ του Ισπανού Νίλι. Χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία από πλευράς ΑΟΚκ, τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Πλατανιάς απείλησε δύο τρεις φορές, πολύ σοβαρά.
Στην επανάληψη ο Αναστόπουλος με κάποιες αλλαγές προσπάθησε να ενισχύσει περισσότερο επιθετικά την ομάδα που είχε την κατοχή και πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση ρισκάροντας έτσι να δεχτεί ένα δεύτερο γκολ αφού ο Πλατανιάς ήταν επικίνδυνος σε ανοιχτό χώρο. Κι ενώ χάθηκαν καλές ευκαιρίες να φτάσει στην ισοφάριση, στο 86΄ η άμυνα βρέθηκε εντελώς ανοιχτή, με αποτέλεσμα να φύγει στην κόντρα η ομάδα της Κρήτης και με τον Ποζατζίδη να κάνει το 2-0 και να τελειώσει εκεί το ματς.

Διαιτητές: Κατοίκος (Αθηνών), Καραλής (Ηλείας), Γεωργακόπουλος (Πειραιά).

Πλατανιάς (Τάτσης): Γκοτς, Ουές (69′ Παπουτσογιαννόπουλος), Τσαμούρης, Κόρτσαμ, Ποζατζίδης, Καραγκούνης (85′ Πουρτζιτίδης), Νίλι (75′ λ.τ. Μάικιτς), Παπανικολάου, Μποσέτι, Λουκίνας, Μπιανκόνι.

ΑΟΚ Κέρκυρα (Αναστόπουλος): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Αναστασίου (84′ Κόντος), Χαντάκιας, Θεοδωράκης, Ζορμπάς, Κρητικός, Μότα, Σιατραβάνης, Γεωργακόπουλος (64′ Πασάς), Τουράμ.