Football League
17 Φεβρουαρίου 2019 / 16:04
Σπύρος Πίκουλας

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. Ο ΑΟΚΚ με τον Ν. Αναστόπουλο για πρώτη φορά φέτος στον πάγκο, πήγε στη Θεσσαλονίκη

με στόχο τη νίκη κόντρα στον Ηρακλή. Δεν τα κατάφερε όμως και αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας, ένα αποτέλεσμα θετικό με βάση το όνομα του αντιπάλου.
Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες, ενώ ο Ηρακλής χωρίς να έχει κάνει ούτε μία τελική, προηγήθηκε στο 19΄, καθώς σε ένα γέμισμα στην περιοχή κέρδισε πέναλτι που έκανε ο Σανδραβέλης πάνω στον Ζιάμπαρη, το οποίο εύστοχα εκτέλεσε ο Περόνε ανοίγοντας το σκορ. Στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε η ισοφάριση, με καταπληκτικό σουτ του Κρητικού εκτός περιοχής, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο γάμα της εστίας του Ηρακλή. Ο ΑΟΚΚ ήταν πιο επιθετικός στην επανάληψη, έψαξε ένα δεύτερο γκολ, είχε δυο τρεις καλές τελικές, αλλά το 1-1 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Καμπερίδης (Καβάλας) – Ψύλλος (Λέσβου)

Ηρακλής (Ρόκα): Κάχριμαν, Κουτρομάνος, Βιτλής, Μουνιόθ, Γιαννίτσης, Ζιαμπάρης, Κωστούλας, Ορφανίδης, Καθάριος (70′ Μπορίκο), Κλέιτον, Περόνε (30′ Γκναμπούγιου)

ΑΟΚΚ (Αναστόπουλος): Κουτσαβασίλης, Σιανδραβέλης, Χαντάκιας, Ιωάννου, Κούρος, Κρητικός, Νίκιτς, Λινάρδος (77′ Αποστολίδης), Κόντος, Τουράμ, Πασσάς