Γ΄ Εθνική
10 Φεβρουαρίου 2019 / 16:35
Σπύρος Πίκουλας

ΚΕΡΚΥΡΑ. Οι κερκυραϊκές ομάδες που αγωνίζονται στη Γ΄ Εθνική, κέρδισαν στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής και πλησίασαν

την κορυφή, με τον Κρόνο να είναι μόλις ένα βαθμό από την πρώτη θέση και η ΑΕΛ τρεις, αλλά με έναν αγώνα λιγότερο. Αναλυτικά:
Η Λευκίμμη στο πολύ μεγάλο ντέρμπι κόντρα στον Ναυπακτικό Αστέρα ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο, έκλεισε τον αντίπαλο στην περιοχή του, άνοιξε πολύ γρήγορα το σκορ με γκολ του Λίμα στο 8΄ και με τον ίδιο παίκτη ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι από το 34΄ όταν έκανε το 2-0. Η ΑΕΛ διαχειρίστηκε πολύ σωστά το παιχνίδι ως το τέλος, είχε ευκαιρίες να πετύχει και ένα τρίτο γκολ, αντίθετα με τον αντίπαλο που ουσιαστικά δεν απείλησε.
Ο Κρόνος κόντρα στον Μ. Αλέξανδρο Καλλιθέας ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κέρδισε πέναλτι μόλις στο 4΄ με τον Χατζηδημητρίου το οποίο αξιοποίησε ο Χαρτσιάς. Όμως, στο 17΄ ένα λάθος από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, έδωσε το δικαίωμα στον Νικολόπουλο να κάνει το 1-1, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο Κρόνος ανέβασε στροφές, έδειξε ότι είναι καλύτερη ομάδα, σκόραρε με τους Κάνεφ και Κοιλιάρα, κάνοντας το 3-1 και πήρε δίκαια και καθαρά μία μεγάλη νίκη που του δίνει το δικαίωμα να ονειρεύεται την κορυφή.