Πέμπτη 25.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Ξανά χρυσή η Καρύδη, καλή η παρουσία των Κερκυραίων στα Τρίκαλα

Στίβος
17 Ιουνίου 2018 / 12:56

ΤΡΙΚΑΛΑ. Ξεκίνησε το Σάββατο 16 Ιουνίου, το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Στίβου Εφήβων - Νεανίδων με τη συμμετοχή τριών αθλητών

και δυο αθλητριών του Κερκυραϊκού ΓΣ. Η Κερκυραίοι αθλητές είχαν πολύ καλή παρουσία, με την Καρύδη να κατακτά ένα χρυσό μετάλλιο, ο Δουκατέλης πλησίασε επίσης μία θέση στο βάθρο, ενώ καλά πήγαν και ο Χαλικιάς με την Κασφίκη.

Την 1η μέρα η Σπυριδούλα Καρύδη, κάτοχος των πανελληνίων ρεκόρ σε άλμα εις μήκος και τριπλούν, ήταν το φαβορί για το χρυσό, παρά τις κακές καιρικές συνθήκες, καθώς χρειάστηκε να κάνει μόλις το πρώτο άλμα στα 12.82μ. για να πάρει την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο, ανάμεσα σε 25 αθλήτριες που πήραν μέρος στο τριπλούν. Η 17χρονη Κερκυραία ήξερε ότι δεν υπήρχε περίπτωση να την πλησιάσει κάποια άλλη, κάτι που στο τέλος επιβεβαιώθηκε, αφού 2η  ήταν η 19χρονη Χριστίνα Κωστή του Πανιωνίου με 12.45μ. Η Σπυριδούλα είχε να αγωνιστεί και στο μήκος την 2η μέρα και δε χρειαζόταν να καταπονηθεί.
Στο άλμα επί κοντώ εφήβων είχαμε μεγάλη συμμετοχή, με 18 αθλητές, ανάμεσά τους ο Γ. Χαλικιάς και ο Στ. Σκορδίλης. Πάνω από τα 5μ. έφτασε ο 18χρονος Γ. Ρίζος του Άρη Θεσσαλονίκης που πέρασε τα 5,02μ. κάνοντας ατομικό ρεκόρ ενώ ο 17χρονος Γιώργος Χαλικιάς του Κερκυραϊκού ισοφαρίζοντας το ατομικό του ρεκόρ στα 4.60μ. κατέκτησε την 5η θέση. Ο 16χρονος Στυλιανός Σκορδίλης είχε άκυρα άλματα και δεν πήρε κατάταξη.
Ο 18χρονος Σπύρος Δουκατέλης την 1η μέρα ρίχτηκε στη μάχη των 400μ. με στόχο και το μετάλλιο, αλλά και τους βαθμούς για τον ΚΓΣ. Δεν είναι βέβαια το αγώνισμά του, όμως τα πήγε περίφημα, αφού για τρία εκατοστά του δευτερολέπτου έχασε το μετάλλιο, τερματίζοντας 4ος με 49.39, έναντι 49.36 του Ι. Ντέτσικα του ΑΟ Ρόδου, με πρώτο τον 19χρονο Γ. Λαμπρόπουλο του ΑΣ Ολυμπιακή Δομή με 47.66.
Τέλος, η 17χρονη Αλεξάνδρα Κασφίκη στα 400μ. ανάμεσα σε 20 αθλήτριες πήρε την 6η θέση με 59.08, ενώ 1η ήταν η Ε. Δεληγιάννη του Σ.Α. Κολλεγίου Αθηνών.
Ο απολογισμός της 1ης μέρας των αγώνων για τους έφηβους του ΚΓΣ ήταν 17 βαθμοί που τον φέρνουν στη 17η  θέση με 1ο τον Ιλισσό Αθηνών (33 βαθ.), ενώ στις νεανίδες ήταν 16ος με 20 βαθμούς με τον ΟΦΚΑ να είναι 1ος με 37 βαθμούς.