Το όνειρο της ανόδου έμεινε όνειρο για τον Φαίακα

Χάντμπολ
19 Μαΐου 2018 / 17:52
Σπύρος Πίκουλας

ΚΕΡΚΥΡΑ. Στον τελικό του πρωταθλήματος της Α2 χάντμπολ για άνοδο στην Handball Premier ο Φαίακας παίζοντας μπροστά στο φανατικό κοινό του

δεν τα κατάφερε, αφού έχασε με 24-28 από την Πυλαία, η οποία πήρε και το εισιτήριο της ανόδου.
Το άγχος, αλλά και η κακή άμυνα του Φαίακα έπαιξαν σημαντικό ρόλο στο να έρθει αυτή η αναπάντεχη ήττα, που στέρησε στο κερκυραϊκό χάντμπολ τη μεγαλύτερη διάκριση της ιστορίας του. Όμως έτσι είναι ο αθλητισμός, έχει και νίκη και ήττα στο πρόγραμμα και ίσως δεν ήταν γραφτό για την ομάδα του νησιού να φτάσει φέτος στην Handball Premier.
Το παιχνίδι που ξεκίνησε αναγνωριστικά με το δεκάλεπτο να τελειώνει 4-4 έδειξε ότι όντως θα ήταν μεγάλο ντέρμπι και θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Ως και το εικοστό λεπτό οι ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι με το σκορ να είναι στο 7-7, αλλά η Πυλαία πήρε μια διαφορά στη συνέχεια και τελείωσε το ημίχρονο με 9-12.
Κάπου εκεί οι παίκτες του Φαίακα αγχώθηκαν, κάτω από το βάρος της πίεσης της μεγάλης ανόδου που ήταν ο μεγάλος στόχος, στο 32:12 για πρώτη φορά η Πυλαία ξέφυγε με πέντε γκολ, 9-14 και στο 40:15, με το σκορ στο 12-17 η ανατροπή έδειχνε δύσκολη υπόθεση. Ο Φαίακας στο 45:53 μείωσε με τον Κορακιανίτη 16-19 δίνοντας ελπίδες ανατροπής, αλλά η Πυλαία δέκα λεπτά πριν το τέλος πήρε διαφορά 4 τερμάτων και παρά τις προσπάθειες των Κερκυραίων η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τα τρία γκολ, με αποτέλεσμα η Πυλαία να πανηγυρίσει στο τέλος στο κλειστό του ΕΑΚΚ την άνοδο.

Δεκάλεπτα: 4-4,7-7, 9-12 ημιχ., 12-16, 18-22, 24-28.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Ν. Ριγανάς): Ρίγγας, Παγωνίδης 1, Τόμσον Τσόνας, Κουτσικόπουλος 1, Σουλάνης, Κατσαρός 3, Βάγιας 1, Κουλούρης 1, Δόικας, Πάλλας, Δελλής 3, Κόντης 5, Ριγανάς 2, Κορακιανίτης 4, Νάστος.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Π. Γούσιος): Ορφανουδάκης, Ζαφείρης 5, Ανθομελίδης, Αντωνιάδης 3, Τσεσμετζίδης 7, Κουκμίσης 3, Γιαννακίδης, Ιλερής 5, Βακουφάρης, Ανανιάδης, Πετρίδης, Μάτοβιτς 2, Παπαγεωργίου, Αλατσατιανός, Αλεξανδρίδης, Ελέτα 2.