Μπάσκετ Γ Εθνικη: ΚΕ Φαίακας – ΑΟΚ Βέροιας 64-59

Φαίακας Μπάσκετ
25 Φεβρουαρίου 2018 / 19:29

Ο Φαίακας που ξεκίνησε καλά και κυρίως αμυντικά δεν άφηνε τους αντιπάλους να απειλήσουν,

περιορίζοντάς τους στους 9 πόντους στο α΄ δεκάλεπτο, πήρε διαφορά οκτώ πόντων στο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε 36-28. Στην επανάληψη ο Φαίακας είχε τον έλεγχο και ένα ισχνό προβάδισμα, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο άλλαξαν τα πράγματα, αλλά η ψυχή και η ποιότητα των κερκυραίων παικτών έδωσε τη νίκη.
Η Βέροια η οποία ροκάνιζε τη διαφορά μπόρεσε να προηγηθεί με 3 πόντους 2:30 πριν το τέλος κάνοντας 56-59 το σκορ. Από κει και πέρα μίλησε ο Φαίακας, με μπροστάρηδες τους Περούλη και Νεδέλκο, έκανε ένα σερί 9-0 και «καθάρισε το ματς. Ένα καλάθι του Περούλη και 7 στις 8 βολές από τους δύο πρωταγωνιστές του αγώνα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ 65 - 59.
Δεκάλεπτα: 16 - 9, 36 - 28, 48 - 44, 65 - 59.
ΦΑΙΑΚΑΣ KERKYRA B.C. (Κοντογιάννης Π.) Κατέχης, Ματενίδης, Νεδέλκος 27 (1 τρ), Χατζόπουλος 3, Σπιτιέρης 6, Σκούρτης, Περούλης Στ. 25, Βογιατζής 2, Μαγκανάς 2, Πάλλης, Αγάθος, Γιώργος.
Α.Ο.Κ. ΒΕΡΟΙΑΣ: (Κελεπούρης Ν.) Τρομπούκης 5 (1 τρ.) Ουσουντζόγλου 2, Σισμάνης 21 (4 τρ.) Γκανάς, Βλάχος 7, Μαυρίδης, Ντουλαβέρης, Γιαννόπουλος, Βοργιαζίδης, Μπαρμπαρούσης, Χατζηλαμπρινός 8, Γιανουζάκος 14 (4 τρ.)