Χωρίς νικητή το ντέρμπι στις Νύμφες

Τοπικά πρωταθλήματα
10 Ιανουαρίου 2018 / 18:53
Σπύρος Πίκουλας

ΚΕΡΚΥΡΑ. Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1, έγινε το ματς ανάμεσα σε Αχιλλέα και Ολυμπιάδας στις Νυμφές,

με τις δυο ομάδες να δίνουν τη μάχη αλλά χωρίς να έχουμε νικητή. Κλασσικό γειτονικό ντέρμπι με πολύ δύναμη, πολύ κόσμο στην εξέδρα και πάθος για την κατάκτηση των τριών βαθμών.
Παρ΄ ότι η ομάδα των Καρουσάδων έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κουρσάρη στο 25΄, ήταν μπροστά στο σκορ ως το 93΄, όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας.
Στο 23΄ έγινε το 0-1 με τον Βαρβιτσιώτη που εκμεταλλεύτηκε ωραία πάσα του Στ. Κροκίδη, ενώ στο 43΄ κέρδισε πέναλτι ο Αλ. Μπάρντι, ο ίδιος το εκτέλεσε, ισοφαρίζοντας σε 1-1 και με το σκορ αυτό έκλεισε το ημίχρονο. Τρία λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έγινε το 1-2 με συρτό σουτ του Κροκίδη και στο 93΄ σε σύγχυση στην περιοχή της Ολυμπιάδας ο Β. Ρίζος που είχε περάσει αλλαγή ισοφάρισε.
Ουσιαστικά με το ματς αυτό έπεσε η αυλαία του α΄ γύρου, μένει το ματς Αναγέννησης Περιβολίου - Παξών που θα οριστεί (πιθανόν την ερχόμενη Τετάρτη 17/1)αφού για συγκοινωνιακούς λόγους έχει αναβληθεί. Στο φινάλε του α΄ γύρου η βαθμολογία έχει διαμορφωθεί (λείπει το ένα ματς) ως εξής: