Παρασκευή 29.03.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Μεγάλο ρεκόρ και 8ος ο Μαντζουρογιάννης

Γκροσέτο
21 Ιουλίου 2017 / 23:06

Μπορεί να μην κέρδισε μετάλλιο, αλλά ο Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης, ο αθλητής του ΚΓΣ στο πανευρωπαϊκο Πρωτάθλημα Κ20 που γίνεται στο Γκροσέτο της Ιταλίας, το απόγευμα της Παρασκευής,

στον τελικό του άλματος εις μήκος μπόρεσε δυο φορές να καταρρίψει το ατομικό του ρεκόρ και με άλμα 7.74μ. να πάρει την 8η θέση στην τελική κατάταξη, δείχνοντας ότι είναι αθλητής αγώνων.
Ο κερκυραίος αθλητής αθλητής βελτίωσε δύο φορές στη διάρκεια του τελικού το ατομικό του ρεκόρ, αφού πριν το 7,74 μ. στην έκτη προσπάθεια είχε πετύχει 7,72 μ. στην τρίτη προσπάθεια, επίδοση που τον έβαλε στην οχτάδα. Ο αθλητής του Παύλου Σκορδίλη ξεκίνησε την προετοιμασία του μετά το χειμώνα, εξαιτίας σοβαρού τραυματισμού, ωστόσο κατάφερε να βρει το δρόμο προς τις καλές επιδόσεις.
Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Μίλτος Τέντογλου με άλμα στα 8.07μ. , το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιάκουμπ Αντεζάκ με 8,02 μ. και νέο ατομικό ρεκόρ και το χάλκινο ο Σάντος με 7,96 μέτρα.